header title

Mama pyta

Co zrobić w przypadku delikatnego odparzenia w okolicy pieluszkowej u dziecka?

Należy zakupić preparat apteczny na odparzenia skóry u niemowląt i dzieci, posiadający rekomendację dermatologów i/lub alergologów. Dla bezpieczeństwa nie powinno się stosować kwasu bornego u dzieci do 3 r.ż., zwłaszcza na odparzoną skórę, przez którą związki boru łatwiej przenikają i mogą wywierać ogólne działania niepożądane, a nawet toksyczne.

W czasie karmienia piersią dziecko staje się bardzo niespokojne. Jaka może być tego przyczyna?

Przewód pokarmowy malucha nie jest jeszcze w pełni dojrzały. W tym okresie w czasie karmienia niektóre dzieci wykazują nadwrażliwość na np. wypełnienie żołądka pokarmem mamy. Przede wszystkim należy zachować spokój lub w razie nasilania się dolegliwości zwrócić się o pomoc do pediatry.

Jaki proszek jest najlepszy do prania ubranek niemowlaka?

Najlepszym rozwiązaniem są płatki mydlane. Należy unikać chemii i nie przesadzać ze sterylnością, powinno być czysto, ale nie sterylnie. Kąpać malucha powinno się tylko w czystej wodzie - bez dodatków.

Jak ubierać noworodka zimą?

W pielęgnacji noworodka najważniejsze jest to, by go nie przegrzewać. W zimie jest duże ryzyko przegrzania dziecka ze względu na to, że staramy się je cieplej ubierać. Warto zakładać dziecku ubrania na cebulkę, by w razie potrzeby można było zdjąć poszczególne elementy garderoby. Oczywiście zwróćmy też uwagę, by maluch nie był ubrany zbyt lekko. W czasie zimy najczęściej zalecane jest ubieranie dziecka w jedną warstwę więcej niż siebie.

Jakich kosmetyków powinnam używać w czasie kąpieli i pielęgnacji skóry niemowlaka z podejrzeniem AZS?

Do pielęgnacji skóry niemowląt zaleca się stosowanie delikatnych, hypoalergicznych dermokosmetyków o pH poniżej 7 (tj. kwaśnym), nie zawierających barwników, konserwantów i substancji zapachowych. Ważne, aby kosmetyki te zawierały atest odpowiedniej instytucji testującej preparaty dla niemowląt i dzieci. Należy pamiętać, że skóra zdrowego niemowlaka nie wymaga dodatkowego nawilżania ani natłuszczania. Natomiast, jeśli w rodzinie występują choroby alergiczne, zaleca się dodawanie emolientów (tj. preparatów o działaniu nawilżająco-natłuszczającym) do kąpieli i na skórę bezpośrednio po kąpieli - po osuszeniu ciała dziecka).

Jakie kosmetyki pielęgnacyjne przygotować przed urodzeniem dziecka?

Przed narodzinami dziecka nie potrzeba kupowania ogromnej ilości różnych kosmetyków. Wystarczy tak naprawdę kilka podstawowych takich jak: hipoalergiczny płyn lub balsam do kąpieli (może być jeden do ciała i do główki dziecka), krem lub maść na odparzenia oraz zwykła oliwka, która pomoże w walce z ciemieniuchą.

Jak często i w jaki sposób myć uszy u niemowlaka?

W okolicy małżowiny usznej bardzo często gromadzą się resztki pokarmu, które pochodzą z ulewania lub zwracania treści żołądkowej, dlatego powinniśmy zwracać szczególną uwagę na czystość tej części ciała i dokładne obmywanie fałdków skóry w okolicy uszu. Jeśli chodzi o wewnętrzną ich część, oczyszcza się ona samoczynnie razem z woskowiną. Nie należy jej usuwać, wkładając dziecku do uszu patyczki. Wystarczy podczas każdej kąpieli obmyć małżowiny wodą, a następnie wytrzeć delikatnie miękkim ręcznikiem.

Od kiedy można kłaść niemowlę na brzuszku i jak to robić, żeby nie zrobić krzywdy maleństwu?

Dziecko można kłaść na brzuszku od 2.-3. miesiąca życia. Należy pamiętać, aby najpierw kłaść dziecko główką lekko na bok. Nie wolno od razu zmuszać go do podnoszenia jej do góry. Musi wyćwiczyć mięśnie, by lepiej czuć się w pozycji na brzuszku.

Jak długo pozwalać dziecku na używanie smoczka?

Smoczek jest przydatny, jeśli dziecko ma dużą potrzebę ssania i może być stosowany do momentu pojawienia się pierwszych zębów. Później może stanowić problem i lepiej go odstawić. Smoczek może niekorzystnie wpłynąć na uzębienie dziecka – skrzywienia zębów, próchnica. Dodatkowo dziecko przywiązuje się do niego emocjonalnie, więc późniejsze odstawienie może być bardziej skomplikowane.

Jak powinna wyglądać prawidłowa kupka u niemowlaka?

Stolce niemowlęcia najczęściej mają kolor od żółtego do pomarańczowego i dość rzadką konsystencję, szczególnie jeśli dziecko jest karmione piersią. Bywa, że stolce mają lekko zielonkawą barwę i to również nie powinno niepokoić.

Jak układać nóżki dziecka w czasie przewijania?

Nóżki dziecka powinny być ułożone w pozycji jak u żabki. Tylko wtedy prawidłowo założymy mu pieluszkę.

Ile powinno jeść dziecko?

Miarą odpowiedniej ilości pokarmu jest prawidłowy przyrost masy ciała dziecka. Jeżeli dziecko dobrze przybiera na wadze i jest karmione piersią, nie ma potrzeby ani dopajania, ani tym bardziej dokarmiania. Jeśli przyrost masy ciała jest zbyt słaby, można rozważyć uzupełnianie karmienia naturalnego mieszanką modyfikowaną.

Czy powinnam ograniczyć gluten w diecie mojego dziecka?

Produkty zbożowe (czyli zawierające gluten) są źródłem wielu cennych składników pokarmowych. Dlatego nie ma potrzeby ograniczania glutenu w diecie zdrowych niemowląt.

Jak czyścić pępek po odpadnięciu kikuta?

Należy miejsce przemywać wodą z szarym mydłem/octaniseptem i następnie osuszać jałowym gazikiem. Najlepiej, aby zapewniony był dostęp powietrza do kikuta pępowiny.