header title

Zimowy spacer z niemowlakiem – kiedy można, o czym pamiętać?

|
article-thumbnail

Zima wcale nie jest tak zła, jak ją malują. Odpowiednie przygotowanie do spaceru pozwoli maluszkowi na oddech rześkim powietrzem, a także wspomoże budowanie odporności. Aby jednak spacer był przyjemnością, należy podejść do niego z rozsądkiem.

5 zasad zdrowego spaceru zimą

Jeśli twój maluszek urodził się zimą i pierwszy spacer czeka go właśnie o tej porze roku, zacznij od tzw. werandowania, czyli od otwierania okna i wychodzenia na balkon. Ubierz dziecko jak na spacer i wyjdźcie na minutę lub dwie na zewnątrz. Przyzwyczajaj brzdąca do niskiej temperatury, by jego organizm stopniowo przygotował się do spaceru. Aby ten przebiegł pomyślnie, pamiętaj o 5 bardzo ważnych zasadach:

1. Ciepło ubierz maluszka, ale nie przegrzewaj.

Ciepły ubiór niemowlaka to podstawa. Teorię o ubieraniu na cebulkę zna każdy. Ważne jednak, aby odpowiednie ubieranie zacząć już od pieluszki. Ta musi być przede wszystkim sucha. Maluszek nie powinien wychodzić na spacer w mokrej pieluszce, ponieważ to pierwszy krok do odparzeń. Na spacer zakładamy wygodną, chłonną pieluszkę (np. Bambino lovely baby), a na nią rajstopki.

Większość dzieci na spacery wychodzi w kombinezonie i dodatkowo przykrywane są kocykiem lub wkładane do śpiworka. Pamiętaj także o rączkach brzdąca, które również potrzebują okrycia. Unikaj za to zakrywania mu buzi kocem czy szalikiem. Para wodna z ust będzie osadzać się na jego bródce i policzkach, a to sprzyja podrażnieniom skóry.

2. Zadbaj o warstwę ochronną skóry.

Czyli natłuszczenie. W przeciwnym razie skóra dziecka będzie sucha i łuszcząca się, a to spowoduje bolesne podrażnienia. Warstwę ochronną skóry zapewnią kremy dla niemowląt, ale także naturalne kosmetyki, takie jak olej kokosowy. Ważne, aby nasmarować buzię dziecka na 30 min. przed wyjściem. Krem musi mieć czas na wchłonięcie się, aby mógł stworzyć skuteczną barierę przed mrozem.

3. Zaplanuj trasę spaceru.

Na zimowy spacer staraj się iść w sprawdzone miejsce, nawet jeśli będzie to park pod blokiem. Pamiętaj, że maluszek może zasnąć, ale nie musi. Może potrzebować zmiany pieluszki lub nakarmienia go. Najlepiej więc wybierać się na spacery w miejsca, gdzie znajdziesz kawiarnie, restauracje czy inne lokale, w których możesz usiąść lub skorzystać z toalety.

4. Patrz na zegarek.

Pierwsze spacery nie muszą i nawet nie powinny być zbyt długie. Niemowlakowi na początku w zupełności wystarczy kilka minut. Z czasem spacer można wydłużać nawet do 40 minut. Wszystko zależy przede wszystkim od temperatury i siły wiatru.

5. Rozbieraj stopniowo.

Ostatnim punktem jest powrót do domu. Ważna jest jednak nie sama droga powrotna, a stopniowe rozbieranie maluszka. Czapeczka, kombinezon czy kurteczka oczywiście czym prędzej powinny znaleźć się na wieszaku. Ostrożnie jednak z rozbieraniem do samego bodziaka. Może się zdarzyć, że maluszek spocił się, leżąc na plecach. Nie rozbierajmy go od razu do pierwszej warstwy, bowiem szybkie ostudzenie organizmu może spowodować przeziębienie.

Kiedy należy zrezygnować ze spaceru?

O ile spacer przynosi wiele korzyści, o tyle są sytuacje, w których warto z niego zrezygnować. Przede wszystkim rezygnujmy ze spaceru z niemowlakiem, kiedy temperatura jest zbyt niska. Zwykle odradza się spacery z maluszkiem przy temperaturze niższej niż 6 stopni poniżej zera. Unikajmy także spaceru w mroźny, wietrzny dzień i odłóżmy spacer, jeśli maluch ma temperaturę.

Zobacz także: