header title

Wizyta położnej – czego się spodziewać?

|
article-thumbnail

Jako młoda mama być może nie czujesz się w swojej roli zbyt pewnie. To normalne, że masz wiele wątpliwości i pytań. Na niektóre z nich może odpowiedzieć położna, której wizyt powinnaś się spodziewać, jeśli twoje dziecko nie skończyło dwóch miesięcy.

Położną wybierasz będąc w ciąży. Masz też prawo spotkać się z nią i porozmawiać na interesujący cię temat jeszcze przed porodem. W ostatnim czasie pacjentki zachęca się do tego, zwłaszcza jeśli oczekują narodzin pierwszego dziecka. Pamiętaj, że wybór położnej należy do ciebie. W tym przypadku nie obowiązuje rejonizacja.

Gdy twoja pociecha pojawi się na świecie, musisz zgłosić fakt jej narodzin do placówki POZ, do której jesteś zapisana. Położna ma wówczas obowiązek umówić się na wizytę. Powinna odwiedzić was w domu co najmniej sześć razy. Tego rodzaju opieka realizowana jest ze środków NFZ.

Kiedy wiesz już, w jaki dzień przyjdzie do was położna, odpowiednio się przygotuj. Spisz na kartce wszystkie pytania, np. te dotyczące pielęgnacji dziecka i karmienia piersią. Możecie też porozmawiać o szczepieniach.

W czasie wizyty położna powinna zbadać cię i ocenić ranę krocza lub ranę po cesarskim cięciu. Sprawdzi, czy goi się prawidłowo. Może też zapytać o stan piersi i o to, czy radzisz sobie z naturalnym karmieniem.

Położna ma również obowiązek zbadać dziecko, zwłaszcza ocenić kolor jego skóry i błon śluzowych oraz wygląd kikuta pępowinowego (może też powtórzyć zalecenia dotyczące jego pielęgnacji, które najpewniej usłyszałaś w szpitalu).

*Pielęgnacja noworodka *

Położna powinna również odpowiedzieć na pytania związane z pielęgnacją noworodka, w praktyce jednak nie zawsze ma na to czas. Najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy w tym zakresie jeszcze przed narodzinami dziecka, np. w szkole rodzenia. Położne w czasie kursu poruszają wiele tematów, a wyprawka dla dziecka czy przewijanie noworodka to tylko niektóre z nich. Natomiast na zajęciach w szkole rodzenia można również trenować zmianę pieluszki, która często budzi obawy młodych rodziców. Warto choć raz tego spróbować, wykonując ćwiczenie na lalce, by nabrać nieco wprawy.

Przed porodem skompletuj wyprawkę. Wbrew pozorom noworodek nie potrzebuje wielu rzeczy. Niezbędne są m.in.: płyn do kąpieli, balsam do nawilżania skóry oraz pieluchy. Przed zakupem kosmetyków upewnij się, że można je używać od pierwszego dnia życia. Najlepiej, by były hipoalergiczne, bez dodatku konserwantów i substancji zapachowych.

Z kolei pieluszki powinny być chłonne, ale przy tym pozwalać skórze na oddychanie. Początkowo potrzebne są ich duże ilości, bo noworodek brudzi nawet do 15 pieluch na dobę. Łatwo policzyć, że ich zakup to niemały wydatek. Warto zatem poszukać produktu bardzo dobrej jakości, ale w konkurencyjnej cenie, np. Bambino lovely baby. Posiadają innowacyjny wkład, który absorbuje wilgoć i zatrzymuje ją z dala od skóry dziecka nawet do 12 godzin. Bardzo dobrze dopasowują się do ciała dzięki rzepom 3D oraz szerokiej taśmie frontalnej. Są przy tym miękkie i delikatne.

Wizyta położnej a kolejne dziecko

Mogłoby się wydawać, że wizyta położnej jest wskazana jedynie wówczas, gdy na świat przychodzi pierwsze dziecko. Narodziny kolejnego potomka, choć równie szczęśliwe, nie niosą już tylu niespodzianek. Rodzice wiedzą, jak pielęgnować noworodka i jak go karmić. Trzeba jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne. Przy kolejnym mogą pojawić się problemy, które u starszych dzieci się nie pojawiły. Lepiej nie rezygnować z wizyty położnej.

Weryfikacja merytoryczna - lek. Dagmara Zagrodny

Zobacz także: