header title

Przewijanie niemowlęcia – najczęstsze błędy młodego rodzica

|
article-thumbnail

Dla młodych rodziców przewijanie może się wydawać prawdziwym wyzwaniem. Na początku zdarza się, że bardzo często popełniają błędy. Szybko jednak pokonują te trudności. Zmiana pieluchy, zwłaszcza dla świeżo upieczonych rodziców, to nie lada wyczyn. Nawet jeśli pilnie słuchali na lekcjach w szkole rodzenia, muszą zmierzyć się z tym w realnym świecie. A to nie jest już takie proste. Noworodek rusza nóżkami, pieluszka nie chce się prawidłowo zapiąć – problemów jest całe mnóstwo. Jak je pokonać?

Zanim zaczniemy przewijać dziecko, upewnijmy się, że wszystko, czego potrzebujemy, znajduje się w zasięgu naszych rąk. Pamiętajmy, by nigdy nie zostawiać dziecka samego na przewijaku lub kanapie. Być może właśnie w tym momencie będzie chciało po raz pierwszy przewrócić się na brzuszek. Jeśli nie będzie nas obok, może dojść do tragedii. Sięgając po coś, zawsze delikatnie trzymajmy niemowlę ręką.

Często popełnianym przez rodziców błędem jest podciąganie niemowlęcia za nóżki. Nie możemy zapominać, że stawy dziecka są bardzo delikatne i łatwo mu zrobić krzywdę. Przewijanie noworodka, mimo że wygląda na skomplikowane, tak naprawdę wymaga jedynie kilku ruchów: delikatnego uniesienia pupy, wsunięcia pod nią pieluchy i jej zapięcia. Wcześniej jednak malucha trzeba dobrze umyć. Na tym polu również łatwo popełnić błąd.

*Higiena podczas przewijania *

Sposób przewijania niemowlaka zależy od jego płci. W przypadku dziewczynek trzeba bardzo dokładnie oczyścić miejsca intymne, myjąc je w kierunku odbytu (od przodu do tyłu). Jest to bardzo ważne, bo jeśli zrobimy to w przeciwnym kierunku, wówczas istnieje ryzyko przeniesienia bakterii kałowych w okolice układu moczowego. A stąd już prosta droga do stanu zapalnego.

W przypadku chłopca szczególną uwagę trzeba zwrócić na okolice worka mosznowego, gdyż tam najczęściej gromadzą się zabrudzenia. Jeśli nie zostaną usunięte, łatwo o podrażnienie skóry.

Dużym wacikiem lub chusteczką nawilżaną należy oczyścić pupę dziecka z wszelkich zanieczyszczeń. Szczególnie starannie trzeba umyć wszystkie fałdki. Stosując chusteczki nawilżające, należy pamiętać, aby ogrzać je chwilę w dłoni, żeby dziecko nie poczuło nieprzyjemnego uczucia chłodu. Podczas mycia absolutnie nie można prostować dziecku nóżek i nie ciągnąć za nie – grozi to wywichnięciem stawów biodrowych. Należy unosić pupę niemowlaka, podkładając dłonie pod jego pośladki.

Jak często zmieniać dziecku pieluchę?

Dawniej sprawa była prosta – pielucha tetrowa nie trzymała wilgoci, więc trzeba ją było bardzo często zmieniać. Opowieści o nieustannym praniu nie są wcale przesadzone. Te czasy jednak bezpowrotnie minęły. Dzisiaj prym wiodą pieluszki jednorazowe, których wybór na rynku jest bardzo szeroki. Na szczęście, znajdują się wśród nich także świetne jakościowo i przystępne cenowo pieluszki polskiego producenta marki Bambino, które w niczym nie ustępują znanym a znacznie droższym markom. Dzięki specjalnej technologii mocz wnika w głębsze warstwy pieluchy, dzięki czemu skóra dziecka nie ma kontaktu z wilgocią. Pieluchę warto zmieniać co 3 godziny. Jeśli maluch zrobi kupę, trzeba go przewinąć od razu. W ten sposób unikniemy odparzeń, a niemowlęciu zaoszczędzimy dyskomfortu.

Na początku kłopot może sprawiać też zapięcie pieluchy. Jeśli zrobimy to zbyt mocno, dziecku będzie niewygodnie, a skóra nie będzie mogła oddychać. Z kolei za słabe przyklejenie rzepów sprawi, że pieluszka będzie malcowi spadać, a zawartość pieluchy wydostanie się na zewnątrz. Pamiętajmy, by zwracać uwagę na rozmiar – źle dobrana pieluszka nie spełni swoich funkcji.

Jak dbać o skórę dziecka?

Działając w dobrej wierze, rodzice na początku mogą sięgać po zbyt dużą ilość kosmetyków w trakcie przewijania dziecka. Chusteczki nawilżające, zasypka, krem – to może być za wiele dla delikatnej i wrażliwej skóry niemowlęcia. W domu najlepiej jest przemyć okolice intymne maluszka ciepłą wodą. W ten sposób bardzo delikatnie usuniemy wszystkie zabrudzenia. Nie trzeba też profilaktycznie stosować kremu na odparzenia, zwłaszcza jeśli w składzie zawarty jest tlenek cynku (może zbyt mocno wysuszać naskórek). Nie zaleca się również sięgania po zasypkę.

Pamiętajmy, by pozwolić dziecku codziennie pobyć chwilę bez pieluchy. Jego skóra w tym czasie pooddycha, a niemowlę będzie mogło swobodnie poruszać nóżkami. To dla malucha świetna zabawa.

Trening czyni mistrza – przewijanie szybko stanie się bardzo proste, a my unikniemy błędów.

Weryfikacja merytoryczna – położna Małgorzata Madej

Zobacz także: