header title

Potówki – czym są, czym się objawiają, jak zapobiec ich pojawianiu się?

|
article-thumbnail

Potówki to dość częsty problem u dzieci. Na szczęście nie są groźne, jednak mogą dokuczyć maluszkowi, chociażby z powodu swędzenia. Najbardziej narażone na nie są niemowlęta leżące, które większość czasu spędzają na plecach, a także maluchy ubierane zbyt ciepło.

Co to są potówki?
Potówki to zatkanie ujścia gruczołu potowego, a nie efekt kontaktu potu ze skórą, jak niektórzy sądzą. Przy nadmiernej produkcji potu (np. przy przegrzaniu) może dojść do zatkania ujścia gruczołu.

Potówki są łatwe do rozpoznania, ponieważ przypominają grudkowe, drobne pęcherzyki umiejscowione w skupiskach. Wokół potówek może pojawić się zaczerwienienie czy łuszczenie, któremu zwykle towarzyszy uczucie pieczenia.

Potówki występują najczęściej na twarzy, zwłaszcza policzkach, karku i górnej części pleców, pod pachami, w pachwinach i na pośladkach. Rzadziej pojawiają się na rękach i nogach, jednak szczególną uwagę należy zwrócić na fałdki dziecka, np. na udach, które należy dokładnie osuszać po kąpieli.

Przyczyny występowania

Głównym powodem występowania potówek jest przegrzewanie maluszka.

Potówki zdarzają się o każdej porze roku. Najczęściej spotykane są latem. Zimą są wynikiem zbyt ciepłej garderoby lub wykonanej ze sztucznych materiałów. Aby ich uniknąć, należy ubierać brzdąca odpowiednio do temperatury i brać pod uwagę to, czy dziecko jest leżące i potrzebuje jednej warstwy ubioru więcej, czy spacerujące (biegające) – z uwagi na ciągły ruch będzie mu cieplej.

Jak leczyć potówki?

Zazwyczaj potówki znikają samoistnie i nie wymagają konsultacji z pediatrą. Sprawdzonym sposobem jest delikatne mycie skóry pokrytej potówkami ciepłą wodą i osuszanie jej ręcznikiem poprzez delikatne dotykanie. Nie trzemy potówek ani tym bardziej nie wyciskamy. Na skórę pokrytą potówkami nie nakładamy oliwek i balsamów, które mogą dodatkowo blokować pory.

Jeśli jest taka możliwość, zwłaszcza w przypadku potówek na pupie, staramy się pozostawić skórę dziecka odsłoniętą przez jakiś czas. Możemy więc pozwolić brzdącowi na harce bez pieluchy na ręczniczku czy kocu. W ten sposób krostki się osuszają, a skóra oddycha.

W przypadku mocno zaczerwienionych potówek wielu rodziców stosuje stary, sprawdzony krochmal, czyli kąpiel w mące ziemniaczanej. Można także dodać do wody nadmanganian potasu, który ma podobne działanie.

W przypadku mocnych stanów zapalnych konieczna jest konsultacja z pediatrą.

Profilaktyka zdrowej skóry

Aby uniknąć potówek, należy stosować 3 proste zasady:

  1. Nie przegrzewamy dziecka – dzieci ubieramy podobnie jak siebie, dodając jedną warstwę. Ta stara zasada sprawdza się zarówno u niemowląt, jak i starszych brzdąców. Warto jednak pamiętać, że leżący maluszek przykryty kocem lub w śpiworku ma już w ten sposób o jedną warstwę więcej niż my.

  2. Aby uniknąć potówek na pupie, najlepiej wybierać chłonne pieluszki, które nie utrzymują wilgoci na powierzchni, np. polskie pieluszki Bambino. W przeciwnym razie skóra dziecka cały czas ociera o mokrą pieluszkę, a to prosta droga do odparzeń i potówek. Przewijanie niemowlaka powinno odbywać się zawsze według potrzeby. Należy pamiętać o dokładnym osuszaniu pupy dziecka lub pozwalając maluszkowi na chwilę leżenia bez pieluszki.

  3. Po kąpieli dokładnie osuszamy skórę dziecka, dotykając ręcznikiem każdej części ciała. Szczególną uwagę należy zwrócić na pachy, pachwiny oraz fałdki na rączkach i nóżkach.

Weryfikacja merytoryczna – lek. Dagmara Zagrodny

Zobacz także: