header title

Pierwsza kąpiel noworodka po powrocie ze szpitala - to musisz wiedzieć

|
article-thumbnail

Pierwsza samodzielna kąpiel w domu spędza sen z powiek wielu rodzicom. Obawiają się przede wszystkim mitów dotyczących zalania uszu, pępka, jak również tego, że maluszkowi kąpiel zwyczajnie się nie spodoba. Rzadko to się zdarza, bowiem noworodki i niemowlęta zwykle uwielbiają relaksujące kąpiele i polewanie ich ciepłą wodą. Zamiast więc martwić się na zapas, postarajcie się, aby kąpiel noworodka była przyjemnością dla obu stron.

Obalamy mity

Wciąż powielane są nieprawdziwe informacje o tym, że dziecku nie wolno czegoś zmoczyć. Zwykle dotyczy to kikuta pępowinowego oraz uszu. To oczywiście nieprawda. Dziecku nie stanie się nic złego, jeśli zamoczymy pępek. Nie zaleca się, rzecz jasna, zanurzania i trzymania go w wodzie przez dłuższy czas. Jeśli jednak podczas polewania brzdąca kikut się zamoczy, nic nie szkodzi. Ważne, aby później dokładnie go osuszyć, by nadmiar wilgoci nie powodował podrażnień.

Podobnie z główką (zwłaszcza ciemiączkiem) oraz uszami. Nie ma przeciwwskazań do polewania dziecku głowy wodą, nawet jeśli ma niezarośnięte ciemiączko. Uszu nie zaleca się myć noworodkom, ponieważ nie ma takiej potrzeby. Jeśli jednak odrobina wody dostanie się do ucha, osuszamy je za pomocą ręcznika (nie wkładamy noworodkowi patyczków do uszu!).

Pierwsza kąpiel - kiedy?

Zdania co do częstotliwości kąpieli noworodka i niemowlaka są podzielone. W pierwszych dobach życia maluch jest kąpany na oddziale położniczym. Później, po powrocie do domu, kąpiel jest ważna i przyjemna, ale nie ma potrzeby kąpać noworodka codziennie. Kąpiel co 3 dni w zupełności powinna wystarczyć. Codziennie myjemy natomiast pupę i okolice intymne. W okresie letnim myjemy dziecko częściej, aby uniknąć odparzeń.

Zbyt częsta kąpiel, jak również stosowanie zbyt dużej ilości kosmetyków myjących, nieprzystosowanych do potrzeb skóry noworodka może nie tylko ją podrażniać i wysuszać, ale także pozbawiać naturalnej bariery ochronnej, którą maluszek nabył jeszcze w brzuchu mamy i podczas porodu.

Niezwykle ważna jest pielęgnacja dziecka po kąpieli. Dotyczy to w szczególności osuszania ręczniczkiem przed założeniem pieluchy. Należy zwrócić uwagę, czy skóra nie pozostaje wilgotna, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach, ponieważ mogą pojawiać się podrażnienia i odparzenia.

Warto też zwrócić uwagę na kosmetyki przeznaczone dla noworodków i niemowląt, które są łagodne i bezpieczne dla ich skóry. Ważne są także pieluszki jednorazowe. Odpowiednio dobrana pielucha nie tylko chroni przed przeciekaniem, ale także nie powoduje podrażnień i nie krępuje ruchów dziecka. Tanie pieluszki wcale nie oznaczają gorszych. Przykładem mogą być wysokiej jakości polskie pieluszki Bambino lovely baby, które warto wpisać na listę wyprawki dla niemowlaka.

Kąpiel czyli przyjemność dla całej rodziny

Kąpieli przede wszystkim nie należy się bać. Jeśli maluszek ją uwielbia, będzie ona doskonałym czasem budującym bliskość z rodzicami. Kąpać brzdąca może mama, tata, ale także oboje. Wspólne masowanie maluszka, polewanie ciepłą wodą i podtrzymywanie główki to wyjątkowe chwile, które pozostaną w pamięci na długo.

Aby kąpiel stała się przyjemnością dla całej rodziny, warto wpisać ją do wieczornych rytuałów. Wielu młodych rodziców boi się, że stanie się coś, czego nie przewidzą, np. brzdąc zachlapie sobie oczka i się rozpłacze. Żeby uniknąć sytuacji stresowych, przygotujcie sobie wszelkie niezbędne akcesoria, które mogą się przydać. Pod ręką warto mieć ręcznik do wytarcia buzi maluszkowi, gaziki do pielęgnacji pępka oraz ręcznik z kapturkiem i kocyk.

Do kąpieli najlepiej wykorzystać wanienkę z piankowym materacem. Pamiętajcie, że kąpielowy rytuał nie kończy się na wyjęciu brzdąca z wody. Po dokładnym osuszeniu skóry maluszka warto poświęcić chwilę na relaksujący masaż, który zachęci go do snu.

Zobacz także: