header title

Pieluszkowe zapalnie skóry – jak mu zapobiec?

|
article-thumbnail

Problemy skórne mogą powodować dyskomfort maluszka, co objawia się m.in. płaczem, brakiem apetytu i problemami ze snem. Jego delikatna skóra narażona jest na podrażnienia, które zwykle bywają bolesne.

Na domiar złego stany zapalne pojawiają się nagle i łatwo można je przeoczyć. Nasilają się bardzo szybko, a ich zagojenie wymaga czasu. Nie należy więc lekceważyć nawet najmniejszych stanów zapalnych, które dotyczą okolicy pieluszkowej – mogą doprowadzić do pieluszkowego zapalenia skóry.

Przyczyny pieluszkowego zapalenia skóry

Przyczyn zapalenia skóry jest wiele. Do najczęstszych należą:

• wilgoć – zarówno mocz, jak i kał mogą podrażniać delikatną skórę niemowlaka. Ważne jest zatem, aby dbać o regularne przewijanie dziecka i starać się choć przez chwilę pozostawić je bez pieluszki. Jeśli jest to niemożliwe, należy dokładnie osuszyć pachwiny i pupę. Podobnie po kąpieli – wilgotna skóra, pozostawiona pod pieluszką, może przyczynić się do powstania stanu zapalnego;

• uszkodzenia mechaniczne, w tym np. otarcia skóry przez źle dopasowaną pieluszkę – uszkodzony naskórek jest bardziej podatny na wszelkiego rodzaju stany zapalne i działanie bakterii, które mogą go podrażniać;

• niewłaściwa higiena – czyli zbyt rzadkie przewijanie dziecka, niedokładne oczyszczanie pupy czy stosowanie niewłaściwych kosmetyków;

• nadmiar higieny – choć może wydawać się to dziwne, zbyt częste mycie pupy, zwłaszcza kosmetykami nieprzystosowanymi do potrzeb skóry dziecka, może powodować alergie, podrażniać, a nawet ścierać warstwę ochronną skóry, tworząc mikrouszkodzenia;

• bakterie i grzyby – zwłaszcza drożdżaki występujące w kale, które mogą powodować infekcje i stany zapalne;

• alergie na kosmetyki lub pieluszki – mogą powodować wypryski i podrażnienia, które w wyniku drażniącego działania moczu lub kału mogą przerodzić się w zapalenie skóry.

Wśród przyczyn pieluszkowego zapalenia skóry wymienia się także biegunki oraz długotrwałą antybiotykoterapię. Aby uchronić maluszka przed chorobowymi zmianami skóry, warto znać ich przyczyny i świadomie im zapobiegać.

*Profilaktyka przeciwzapalna *

Aby zapobiec pieluszkowemu zapaleniu skóry, ważne jest utrzymanie w czystości i suchości okolic intymnych dziecka. Oznacza to regularne przewijanie niemowlaka i korzystanie z wygodnych, chłonnych pieluch. Powinny one dokładnie przylegać do ciała, ale nie uciskać i nie odgniatać się. Nie mogą też powodować podrażnień alergicznych.

Pieluchy dobrej jakości wcale nie muszą być drogie. Polecane są zwłaszcza tanie i polskie pieluchy Bambino, które zapewniają suchą skórę przez wiele godzin.

Należy pamiętać o dokładnym osuszaniu skóry dziecka zarówno podczas przewijania, jak i po kąpieli. Trudno dostępne miejsca, zwłaszcza pachwiny czy fałdki na nóżkach, należy osuszać poprzez dotykanie ich ręcznikiem, nie zaś tarcie czy szorowanie. Po kąpieli pozwólmy dziecku na zabawę bez pieluszki.

Ważne jest także nieprzegrzewanie dziecka – redukuje to pocenie się, także pod pieluszką. Należy też zwracać uwagę na kosmetyki, upewniając się, że są przeznaczone dla dzieci od pierwszych dni życia. Zawsze warto mieć pod ręką krem przeciw odparzeniom. Można stosować go już przy pierwszych objawach stanu zapalnego, takich jak zaczerwienienia czy krostki. Objawy te świadczą o tym, że należy zwrócić szczególną uwagę na higienę niemowlaka oraz stosowane produkty.

Weryfikacja merytoryczna – lek. Dagmara Zagrodny

Zobacz także: