header title

Pieluszkowe zapalenie skóry – objawy

|
article-thumbnail

Pupa niemowlaka każdego dnia narażona jest na szkodliwe działanie moczu, kału i potu. Często więc dochodzi do podrażnień i odparzeń, które wymagają specjalnego traktowania. Może się jednak zdarzyć, że podrażnienie staje się na tyle silne, że określa się je jako pieluszkowe zapalenie skóry. Jak je rozpoznać?

Pieluszkowe zapalenie skóry może przybierać różne formy, w zależności od stopnia nasilenia:

1. Łagodny stan zapalny
Jest najczęściej spotykaną formą pieluszkowego zapalenia skóry i dotyczy większości niemowlaków oraz małych dzieci korzystających z pieluszek. Objawia się zaczerwienieniem skóry, która może też delikatnie się łuszczyć. Czasem zaczerwienienie przypomina rumień, na którym występują drobne wypryski.

Łagodna forma pieluszkowego zapalenia skóry może powodować dyskomfort u dziecka, zwłaszcza podczas przewijania. Warto wtedy zrezygnować z chusteczek nawilżanych, które przeważnie jeszcze bardziej podrażniają skórę.

Zlekceważone pierwsze objawy mogą się nasilić, co skutkować będzie zwiększeniem stanu zapalnego aż do wystąpienia obrzęków, a nawet nadkażenia bakteryjnego lub grzybiczego. Pupa może piec i swędzieć, a przy tym być cieplejsza w dotyku niż reszta ciała. Maluch odczuwa wówczas dyskomfort, nasilający się przy każdym oddawaniu moczu czy wypróżnieniu. Warto wówczas skonsultować zmiany skórne z lekarzem pediatrą.

2. Zmiany nadżerkowe

Łagodne zmiany zapalne mogą przerodzić się w poważniejsze, wokół których powstają nadżerki. Są one bolesne dla dziecka i wymagają niezwłocznej konsultacji z lekarzem pediatrą lub dermatologiem.

Nadżerki to ubytki na skórze, powstałe m.in. w wyniku długotrwałego zapalenia, na skutek urazu mechanicznego czy kontaktu z niewłaściwymi środkami kosmetycznymi bądź chemicznymi. Nadżerki mogą przyjmować formę popękanych krost z rumienieniem. Mogą być też pokryte ropną wydzieliną. Proces leczenia zmian skórnych z nadżerką jest długotrwały i bolesny dla dziecka, z uwagi na to, że okolice pupy i krocza narażone są na ciągłe podrażnienia przez kał i mocz czy nawet zwykłe ocieranie pieluchy.

3. Ziarniniaki i guzki

W skrajnych przypadkach pieluszkowe zapalenie skóry może nasilić się. Pojawiają się poważniejsze zmiany skórne.

Ziarniniaki to skupiska komórek zapalnych. Są małymi grudkami występującymi, np. w przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna, sarkoidozie, gruźlicy, kile, trądzie, berylozie oraz ziarniniakowatości z zapaleniem naczyń i przy zespole Churga-Straussa, a także powiązanych chorobach autoimmunizacyjnych.

Mogą pojawić się także guzki ale również wysypka w formie grudkowej. Towarzyszyć temu mogą nadżerki i pęcherze, które świadczą o nadkażeniu. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja z lekarzem, by włączyć odpowiednie leczenie, w skrajnych przypadkach – antybiotykoterapię doustną.

Skutki pieluszkowego zapalenia skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry na każdym etapie powoduje, że wzrasta ryzyko rozwoju drożdżaków i grzybów.

Choć ciężko uniknąć podrażnień i zapalenia skóry u dziecka, ważne jest, aby monitorować stan skóry i reagować już przy wystąpieniu pierwszych objawów.

Należy także pamiętać, że nawet lekkie odparzenie jest dla dziecka bolesne i powoduje jego płacz i niepokój. Dlatego kluczową rolę odgrywa profilaktyka, a więc dbanie o higienę okolic intymnych, wietrzenie pupy i stosowanie dobrych jakościowo pieluch do przewijania niemowlaka, np. pieluszek Bambino.

Weryfikacja merytoryczna – lek. Dagmara Zagrodny

Zobacz także: