header title

Niemowlę też lubi się bawić – najpopularniejsze zabawy z maluszkiem

|
article-thumbnail

Wydawałoby się, że niemowlę nie jest jeszcze zainteresowane zabawą. Często sądzimy, że to domena nieco starszych dzieci. Nic bardziej mylnego! Już kilkutygodniowe szkraby uwielbiają baraszkować. Pamiętajmy, że tego rodzaju aktywność to nie tylko świetna rozrywka, ale też nauka. Warto więc rozpocząć ją jak najwcześniej.

Niemowlę nie potrzebuje zabawek, by świetnie się bawić. Uśmiech u maluszka wywoła nawet radosna mina na twarzy rodzica. Dla tak małego dziecka wszystko jest interesujące. Fascynuje go całe otoczenie. Warto to wykorzystać i cieszyć się razem z maluszkiem, spoglądając na świat jego oczami.

*Zabawy z niemowlęciem *

Na początku niemowlę jedynie bacznie się wszystkiemu przygląda. Z czasem jednak zaczyna być bardziej aktywne. Półroczne dziecko ma już nieco większe wymagania, a wzbudzenie jego zainteresowania wymaga ze strony rodzica większej kreatywności.

Każdy z nas pamięta zabawę "a kuku". Jest ona wręcz oczywista i banalna, a dzieci ją uwielbiają! Przypomnijmy ją sobie i każdego dnia bawmy się współnie. Możemy schować się pod kołdrą lub kocem, gdy nasza pociecha leży na łóżku, lub ukucnąć przy łóżeczku. Po chwili wychylamy się, mówiąc "a kuku". Uśmiech na twarzy dziecka gwarantowany.

Gdy niemowlę raczkuje, możemy zaangażować je do działania. Schowajmy się w nieznacznej odległości, np. kryjąc za fotelem. Pozwólmy, by dziecko nas znalazło. Sprawi mu to ogromną radość.

Zabawa w "a kuku" pomaga ćwiczyć pamięć. Wspomaga też rozwój emocjonalny i społeczny.

*Sroczka kaszkę gotowała… *

Z pokolenia na pokolenie przekazywana jest również rymowanka, która funkcjonuje w różnych wersjach. Każda z nich jest właściwa, bo nie o słowa tu chodzi, a o dobrą zabawę. Gdy mówimy wierszyk, trzymamy rączkę dziecka. Do każdego wersu przypisany jest konkretny gest:

"Sroczka kaszkę gotowała" – zakreślamy kółeczka po wewnętrznej stronie dłoni dziecka,
"temu dała na łyżeczce" – chwytamy czubek małego palca,
"temu dała na miseczce" – chwytamy czubek serdecznego palca,
"temu dała na widelczyku" – chwytamy czubek dużego palca,
"temu dała na talerzyku" – chwytamy czubek palca wskazującego,
"a dla tego nic nie miała. Frrr!!! I po więcej poleciała" – chwytamy kciuk i udajemy odfrunięcie.

Zabawę można wydłużyć, dotykając brzuszka, plecków oraz nóżek dziecka, mówiąc: "Tu siadła, tu siadła, tu siadła. I tu się schowała".

Tego rodzaju zabawy warto wykonywać wówczas, gdy niemowlę jest rozluźnione i spokojne. Wtedy zareaguje na nią z radością i entuzjazmem. Dobrym momentem na zabawę jest np. przewijanie niemowlaka. Warto taką aktywność podjąć zwłaszcza wówczas, gdy nasza pociecha staje się coraz bardziej ruchliwa. Pamiętajmy również, by korzystać z najlepszej jakości pieluch, gdyż w takich sytuacjach przechodzi ona prawdziwy test. Nie tylko musi być chłonna, ale też idealnie dopasowana, by jej zawartość nie wydostawała się na zewnątrz.

Polecamy przede wszystkim pieluszki wyprodukowane w Polsce, Bambino lovely baby. Posiadają one szeroką taśmę frontalną, która idealnie przylega do brzuszka niemowlęcia. Rzepy utrzymują je na miejscu, pomagają im elastyczne boczki. Pieluszki są przy tym miękkie i lekkie, nie powodują dyskomfortu nawet u najbardziej aktywnego niemowlęcia. A przy tym wyróżniają się na rynku konkurencyjną ceną.

Masażyki po przewijaniu

Po zmianie pieluchy, pozwólmy dziecku jeszcze na chwilę zabawy i rozluźnienia. Jak najlepiej to osiągnąć? Poprzez masażyki! Pozwolą one nie tylko na relaks, ale też na zabawę i wzmocnienie więzi między malcem a rodzicem. Możemy przebierać palcami po brzuchu i plecach dziecka, gładzić jego skórę i jednocześnie wypowiadać słowa znanych rymowanek.

"Idą słonie po betonie" - całymi dłońmi lub zwiniętymi w pięści delikatnie stukamy po ciele dziecka,
"a za nimi biegną konie" - palcami przebieramy po skórze malucha,
"panieneczki na szpileczkach" - szybciej przebiegamy opuszkami palców,
"z gryzącymi pieseczkami" - podskubujemy ciało maluszka, co z pewnością wywoła jego radosną reakcję.

Zabawy z dzieckiem to sposób na wspólne spędzanie czasu oraz naukę. To właśnie w ten sposób niemowlę uczy się świata, poznaje wachlarz emocji i sposoby ich wyrażania. A przy okazji dużo się śmieje, czym zaraża całą swoją rodzinę.

Zobacz także: