header title

Najczęstsze zmiany skórne u niemowlaka

|
article-thumbnail

O tym, co dzieje się w organizmie maluszka, często możemy dowiedzieć się przyglądając się jego skórze. To ona wysyła nam sygnały, po których czasami możemy rozpoznać źródło niepokoju naszej pociechy. Większość przypadłości jest niegroźnych, choć nieprzyjemna dla dziecka. Inne z kolei wymagają konsultacji medycznej. Jakie problemy skórne u dzieci są najczęstsze?

Potówki u niemowlaka

Potówki, jak sama nazwa wskazuje, pojawiają się zwykle z powodu pocenia się. Przeważnie występują latem, ale skóra dziecka narażona jest na nie przez cały rok. Ich powodem jest zwykle przegrzanie, a więc zbyt ciepłe ubieranie dziecka. Latem zrezygnujmy więc z okrywania niemowlaka podczas upałów, jak również zakładania mu zbyt grubych body. Zimą natomiast starajmy się ubierać dziecko na cebulkę, stosując starą zasadę jednej warstwy odzieży więcej, niż zakładamy my sami. Warto pamiętać, że niemowlak przykryty jest zwykle kocykiem lub śpiworkiem, co już stanowi dodatkową warstwę.

Potówki to czerwone, drobne pęcherzyki, grudki lub krostki. Zwykle występują w skupiskach - przeważnie na szyi, karku, policzkach, ale także na pupie. Potówki nie wymagają specjalistycznego leczenia. Nie należy ich jednak bagatelizować, ponieważ może dojść do ich pęknięcia i zakażenia bakteryjnego, zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych, np. dołach podkolanowych. Jeśli zauważymy u dziecka potówki, przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na sposób ubierania go. Potówki przemywamy wodą i dokładnie osuszamy ręcznikiem poprzez delikatne dotykanie skóry, aż do całkowitego wysuszenia. Jeśli mamy możliwość, pozostawmy miejsce z potówkami odsłonięte, aby nie było podrażniane przez kołnierz ubranka czy guziki.

Odparzenia skóry

Większość dzieci przynajmniej raz miała odparzenie. Przeważnie występuje ono w okolicy krocza, pupy i pachwin. Przyczyną może być niewłaściwa higiena i pielęgnacja, np. niedosuszanie skóry po kąpieli, zbyt rzadkie mycie pupy, stosowanie nieodpowiednich pieluszek, długie pozostawanie dziecka w brudnej pieluszce (np. przez noc), pocenie się malucha, jak również antybiotykoterapia.

Odparzenia charakteryzują się czerwonymi plamami, na których mogą pojawiać się krostki lub pęcherzyki. Plamy odparzeniowe mogą się łuszczyć. Są bardzo bolesne, dlatego niemowlę może płakać i utrudniać zmianę pieluszki, może też mieć problemy ze snem. Zaniedbanie odparzeń często prowadzi m.in. do pieluszkowego zapalenia skóry, którego konsekwencją jest tworzenie się bolesnych nadżerek. Aby tego uniknąć, juz przy pierwszych objawach odparzenia należy regularnie i dokładnie myć podrażnione okolice, osuszać i stosować kremy z cynkiem, które łagodzą dolegliwości. Ważne jest też częste przewijanie niemowlaka i stosowanie chłonnych oraz delikatnych pieluszek (np. Bambino lovely baby) pozwalających skórze oddychać.

Wysypki alergiczne i AZS

Skóra wysyła także sygnały mówiące o tym, że maluszek nie toleruje pewnych produktów i reaguje na nie alergicznie. Najczęściej powodem są niewłaściwa dieta lub kosmetyki, które podrażniają jego skórę. Atopowe zapalenie skóry charakteryzuje się zwykle czerwonymi, suchymi i łuszczącymi się plamami. Mogą pojawić się na nich drobne krostki i pęcherzyki. Zwykle występują na policzkach, ale także na rączkach, zwłaszcza w zgięciu łokcia u dzieci starszych. Powodem mogą być nietolerancje pokarmowe, które wymagają diety eliminacyjnej, choć tak naprawdę przyczyny AZS nie są do końca poznane. Zwykle sama dieta powinna pomóc w łagodnych objawach, czasem jednak może być konieczna konsultacja z lekarzem, który zaleci wprowadzenie leczniczych kremów i maści.

Pokrzywka kontaktowa

Częstymi zmianami skórnymi są także pokrzywki kontaktowe, które mają podłoże alergiczne. Czasem są trudne do zidentyfikowania, bowiem objawy nie zawsze są jednoznaczne. Mogą to być m.in. obrzęk, np. rączki lub dłoni, zaczerwienienie skóry, swędzące plamy, bąble, które przypominają pęcherzyki, a nawet drobne skupiska krostek, przypominające poparzenie pokrzywą. Zwykle objawy mijają po 24-48 godzinach i nie wymagają leczenia a jedynie wyeliminowanie uczulającego czynnika. Jeśli jednak nasilają się lub pojawia się problem z oddychaniem albo zbyt duża opuchlizna, zwłaszcza buzi i szyi, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który wdroży odpowiednie leki.

Choroby zakaźne

Na skórze pojawiają się także objawy chorób zakaźnych, takich jak ospa, różyczka czy bostonka. Choroby te nie wymagają zwykle leczenia, jednak należy dbać o pojawiające się krostki bądź pęcherzyki, aby maluszek ich nie rozdrapywał. Dla bostonki charakterystyczne są pęcherzyki umiejscowione na palcach rąk, nóg, miejscach pomiędzy paluszkami i w buzi. Ospa przypomina bardziej krostki, plamki, pęcherzyki, nadżerki, które rozsiewają się po całym ciele. Różyczkę charakteryzują natomiast bladoróżowe plamy, zwykle pojawiające się najpierw na twarzy. Podczas chorowania szczególnie ważna jest higiena, zwłaszcza miejsc z nasilonymi objawami. Krostki i pęcherzyki pojawiające się przy ospie lub bostonce można łagodzić przez smarowanie specjalnymi płynami na skórę, które są dedykowane chorym na ospę wietrzną.

Zobacz także: