header title

Najczęstsze pytania o pielęgnację niemowlaka

|
article-thumbnail

Gdy na świecie pojawia się dziecko, wiele się zmienia. Wydarzeniu temu towarzyszy również cały wachlarz emocji: od szczęścia i radości po troskę. Pojawiają się również obawy i wątpliwości, które najczęściej dotyczą bardzo prostych czynności.

Młode mamy spotykają się z wieloma radami. Babcie, ciocie, kuzynki i koleżanki w dobrej wierze dzielą się swoim doświadczeniem, nie rzadko też oceniają. Kobiety szukają informacji w sieci oraz na portalach społecznościowych. Zawsze jednak warto rozmawiać ze specjalistami i kierować się intuicją. A jakie pytania najczęściej nurtują młodych rodziców?

Jak często kąpać niemowlę?

Częstotliwość kąpieli powinna być indywidualnie dopasowana do potrzeb dziecka. Można je kąpać codziennie, ale nie trzeba, jeśli zachowuje się higienę niemowlęcia w inny sposób. Częste kąpiele są jednak bezwzględnie konieczne, gdy jest gorąco (niemowlę również się poci) oraz gdy dziecko zacznie jeść samodzielnie.

Bardzo ważne jest dbanie o czystość okolic intymnych. Należy myć je dokładnie przy każdej zmianie pieluchy.

Jakie kosmetyki stosować do pielęgnacji niemowlęcia?

Szampon, żel, a może płyn do kąpieli? Nic z tych rzeczy! Do kąpieli małego dziecka wystarczy zwykłe mydło (najlepiej hipoalergiczne), którym umyjemy nie tylko ciało, ale też włosy. Jeśli niemowlę ma suchą skórę lub u osób z najbliższej rodziny zdiagnozowana była alergia albo atopowe zapalenie skóry, zaleca się stosowanie emolientów. Preparaty te są bardzo delikatne, nie zawierają barwników ani substancji zapachowych. Nawilżają naskórek i go regenerują.

Po kąpieli skóra dziecka powinna zostać nawilżona, warto więc sięgnąć po krem lub balsam dedykowany najmłodszym.

*Higiena okolicy pieluszkowej *

Przewijanie niemowlaka to czynność, którą każdy rodzić wykonuje kilka razy dziennie (nierzadko również w nocy). I choć z czasem mama i tata będą umieli zmienić pieluchę z zamkniętymi oczami, na początku nie jest łatwo.

Pieluchę należy zmieniać niemowlęciu co 3-4 godziny, nawet jeśli jest bardzo chłonna. To jedna z cech Bambino lovely baby, pieluch wyprodukowanych w Polsce. Dzięki innowacyjnej warstwie wewnętrznej z mikroperełkami szybko absorbują wilgoć i zatrzymują ją z dala od wrażliwej skóry dziecka. Są przy tym wygodne i dobrze dopasowane, a co najważniejsze – umożliwiają cyrkulację powietrza.

Ale nawet idealne pieluszki nie zapobiegną odparzeniom, jeśli nie zadbamy prawidłowo o higienę okolicy pieluszkowej. Konieczne jest przemywanie okolic intymnych wodą przy każdej zmianie pieluszki (u dziewczynek przemywa się je od przodu ku tyłowi, by nie doszło do zanieczyszczenia kałem przedsionka pochwy).

Jeśli pojawi się zaczerwienienie, należy sięgnąć po odpowiedni krem.

Kiedy rozpocząć higienę jamy ustnej?

Wiele osób nadal jest przekonanych, że o zęby mleczne nie trzeba dbać. Trudno też im zrozumieć, w jakim celu zaleca się przemywanie niemowlętom jamy ustnej jałowym gazikiem zwilżonym letnią przegotowaną wodą (rodzic nawija go na palec wskazujący). A tak właśnie powinno się postępować już od 4. tygodnia życia dziecka. To nie tylko element profilaktyki próchnicy (zwłaszcza jeśli niemowlę jest karmione mlekiem modyfikowanym), ale też sposób na zapobieganie pleśniawkom. Dodatkowo takie zabiegi czyszczące przyzwyczajają niemowlę do codziennej higieny jamy ustnej.

Pielęgnacja dziecka nie jest ani trudna, ani kosztowna. Wymaga jedynie rzetelnej wiedzy, troski i czułości.

Weryfikacja merytoryczna - lek. Dagmara Zagrodny

Zobacz także: