header title

Najczęstsze problemy pojawiające się podczas przewijania dziecka

|
article-thumbnail

Zanim maluszek nauczy się korzystania z nocnika, czeka nas czasami ponad rok zmieniania pieluch. Zwykle jednak trwa to nawet do dwóch lat, bo większość dzieci odpieluchowanych w ciągu dnia potrzebuje ochrony w nocy. Ponieważ higiena maluszka jest niezwykle ważna, należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, aby uniknąć najczęstszych problemów związanych z przewijaniem.

Nawracające odparzenia

Powszechnym problemem są odparzenia. Pojawiają się niezależnie od pory roku, płci dziecka, dlatego rodzicom trudno jest znaleźć ich przyczynę, a tych może być wiele. Odparzenia najczęściej są wynikiem niewłaściwej pielęgnacji i mogą pojawiać się z powodu:

• zbyt rzadkiej zmiany pieluchy,
• niedokładnego oczyszczania okolic intymnych,
• niedokładnego osuszania skóry dziecka po kąpieli,
• stosowania pieluch złej jakości,
• zbyt obcisłych pieluch i ubrań,
• nieodpowiednich kosmetyków bądź ich niewłaściwego stosowania.

Aby uniknąć odparzeń, przede wszystkim trzeba znaleźć odpowiednie pieluchy. Warto sięgnąć po chłonne, hipoalergiczne pieluszki łagodne dla skóry, np. polskie pieluszki Bambino lovely baby. Podczas przewijania w domu przemywajmy pupę dziecka wodą i wycierajmy ręcznikiem. Chusteczki nawilżane stosujmy poza domem, gdzie nie mamy możliwości skorzystania z łazienki.

Ważne, aby dokładnie osuszać skórę dziecka, nie pozostawiając na niej wilgoci. Miękkim ręcznikiem delikatnie dotykamy ud i pachwinek, ale nie trzemy. Jeśli stosujemy kosmetyki, takie jak kremy czy zasypki, nie przesadzajmy z ich ilością. Wystarczy cienka warstwa, aby krem mógł zacząć działać. Zbyt duża ilość nie wchłania się, utrudniając skórze oddychanie, a to powoduje odparzenia.

Przeciekanie pieluchy

Innym częstym problemem jest przeciekanie pieluchy, zwłaszcza w nocy. Dotyczy to w szczególności ruchliwych maluchów, którym pielucha może się ściągać. Aby tak się nie działo, należy odpowiednio dopasować jej rozmiar. Nie powinna być zbyt obcisła, aby nie ocierała o skórę ani nie odgniatała się. Nie może być jednak zbyt luźna, ponieważ bokiem może wyciekać mocz. Pieluchę należy dobierać zgodnie z wagą dziecka i dokładnie zaczepiać rzepy w wyznaczonych miejscach. Jeśli niemowlę dużo siusia w nocy, sprawdzonym sposobem jest zmiana pieluchy, np. po nocnym karmieniu.

Niechęć dziecka do przewijania

Większość dzieci nie lubi przewijania, ponieważ wymusza to na nich leżenie, nieprzyjemne jest też oczyszczanie delikatnych okolic intymnych. Niemowlaki raczkujące i chodzące uwielbiają uciekać rodzicom z przewijaka i przekręcać się na brzuch. Czasem jednak niechęć dziecka do przewijania może wynikać z tego, że odczuwa ono dyskomfort, np. pieczenie, lub już ma podrażnioną pupę na skutek zbyt szybkiej i niedokładnej wcześniejszej pielęgnacji.

Moim sposobem było wręczenie dziecku przedmiotu, którym zwykle się nie bawi, np. opakowania chusteczek, które szeleści albo grzechoczącego breloka. Maluch, zafascynowany nowym przedmiotem, na chwilę zapominał o przewijaniu, dzięki czemu miałam czas na dokładną pielęgnację, osuszenie skóry i ubranie dziecka.

Infekcje bakteryjne

Innym problemem są infekcje bakteryjne, które najczęściej dotykają dziewczynek. Podczas wycierania okolic intymnych należy pamiętać, aby zawsze robić to w kierunku od przodu do tyłu, by nie przenosić bakterii z okolic odbytu do pochwy. W tym przypadku niezwykle ważne jest wspomniane wcześniej regularne przewijanie. Bakterie mogą powodować szereg chorób, w tym układu moczowego, których specyficzne objawy w przypadku małych dzieci trudno jest zauważyć.

Zobacz także: