header title

Najczęstsze objawy alergii u niemowlaka

|
article-thumbnail

Z roku na rok zwiększa się liczba dzieci, u których diagnozowane są alergie. To coraz poważniejszy problem zdrowotny współczesnego świata.

Szacuje się, że już co trzecie niemowlę ma objawy alergii. Mogą się one pojawić u kilkutygodniowego dziecka, jak również tuż przed pierwszymi urodzinami. Ryzyko jest wyższe, jeśli któreś z rodziców zmaga się z chorobą alergiczną, np. atopowym zapaleniem skóry.

Co to jest alergia?

Alergia to nieprawidłowa odpowiedź układu immunologicznego na substancję, która w normalnych warunkach jest nieszkodliwa. Gdy przedostanie się do organizmu, nawet jej niewielka ilość może wywołać niepożądane objawy.

U najmłodszych dzieci najczęściej diagnozuje się alergię pokarmową. Uczulić może każdy pokarm. W przypadku niemowląt za reakcję alergiczną zazwyczaj odpowiadają:

• mleko krowie,
• jajka,
• ryby,
• orzechy,
• gluten.

Objawy alergii pokarmowej mogą być różne. U jednego dziecka będzie to ból brzucha, u innego – biegunka z domieszką śluzu lub krwi. Podejrzenie alergii nasuwają również:

• brak apetytu,
• zaparcia,
• wzdęcia,
• kolki,
• ulewanie,
• płaczliwość i rozdrażnienie.

Alergia pokarmowa może mieć charakter opóźniony, wówczas często jej objawy daje się zaobserwować na skórze niemowlęcia. Diagnozowane jest atopowe zapalenie skóry. U najmłodszych pierwsze objawy tej choroby pojawiają się na twarzy, zwłaszcza na policzkach (grudki i pęcherzyki na rumieniowym podłożu). Choroba wyróżnia się silnym świądem i nadmierną suchością skóry, która staje się bardzo wrażliwa. Część leczenia stanowi jej odpowiednia pielęgnacja. Zaleca się stosowanie emolientów oraz kremów, które nawilżą i odżywią naskórek.

Jeśli dziecko ma objawy alergii, trzeba też stosować odpowiednie pieluchy. Muszą być produkowane z zachowaniem najwyższych standardów jakości, a przy tym dobrze chłonąć wilgoć, by nie miała styczności ze skórą. Polskie pieluszki "Bambino lovely baby" sprostają tym wymaganiom. Posiadają innowacyjny wkład z mikroperełkami, który szybko absorbuje wilgoć nawet przez 12 godzin przy zachowaniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Pieluszki są miłe w dotyku i delikatne dla skóry.

Jak diagnozuje się alergię?

Rozpoznanie uczulającego składnika diety nie zawsze jest łatwe. Zdarza się również, że choroba przez długi czas pozostaje niezdiagnozowana. Warto więc przyjrzeć się diecie niemowlęcia i spróbować odszukać w niej składnik, który odpowiada za alergię. W tym celu pomoże eliminacja kolejnych produktów na okres 1-2 tygodni. Jeśli objawy znikną oznacza to, że udało się nam odnaleźć alergen i należy go wyeliminować z diety. Nigdy jednak nie wolno wprowadzać diety eliminacyjnej na własną rękę, a dopiero po zaleceniu jej przez lekarza.

Gdy jednak trudno jest odnaleźć produkt wywołujący uczulenie, pomóc mogą punktowe testy skórne z alergenami komercyjnymi. Kroplę z alergenem nanosi się na wewnętrzną powierzchnię przedramienia, następnie delikatnie nakłuwa skórę lancetem. Po 15 minutach można odczytać wynik. U niemowląt wykonuje się badania z krwi, mierząc obecność przeciwciał IgE swoiście skierowanych przeciwko alergenowi.

U niektórych dzieci z wiekiem objawy alergii ustępują, co oznacza, że może ono spożywać produkt, który w przeszłości wywoływał uczulenie. Lista uczulających produktów może się też zwiększyć.

Weryfikacja merytoryczna - lek. Dagmara Zagrodny

Zobacz także: