header title

Na co zwrócić uwagę, kupując pieluszki dla dziecka?

|
article-thumbnail

Wyprawka dla dziecka jest już praktycznie skompletowana. Kupiliście wózek, fotelik samochodowy i łóżeczko. Teraz przychodzi czas na wybór kosmetyków i tego, bez czego trudno się dziś obejść – pieluch jednorazowych. Zakup odpowiednich pieluszek to kwestia, z którą muszą uporać się rodzice często jeszcze przed narodzinami dziecka. Wybór jest tak duży, że trudno jest się zdecydować. Zwłaszcza na początku nie wiemy, na co zwracać uwagę.

Przewijanie dziecka to czynność, którą w pierwszych miesiącach życia noworodka wykonuje się kilka razy dziennie. Choć na początku może to sprawiać trudności, już po kilkunastu dniach rodzice stają się perfekcjonistami. Potrafią przebrać niemowlę szybko i bez większych problemów nawet w nocy. By jednak tak się stało, trzeba mieć pod ręką idealne pieluchy. Dlaczego to tak istotne?

Na początku dziecko spędza w pieluszce całą dobę. Musi być więc ona nie tylko wygodna, ale też świetnie spełniać swoją funkcję. Jeśli będzie nieodpowiednio dobrana, łatwo o podrażnienie delikatnej skóry niemowlęcia. Zadbajmy więc o to, by pielucha była bardzo chłonna. Warto, by posiadała specjalny wkład, który błyskawicznie wiąże wilgoć i utrzymuje ją z dala od skóry maluszka. Nie zapominajmy, że mimo innowacyjnych rozwiązań, na jakie decydują się producenci, każda pieluszka ma ograniczoną pojemność. Trzeba więc ją zmieniać co 3–4 godziny.

Pielucha do zadań specjalnych

By ograniczyć ryzyko odparzeń, sprawdźmy, czy wybrana przez nas pieluszka pozwoli skórze oddychać i nie będzie go nigdzie uciskać. Jeśli jest twarda i mało elastyczna, może okazać się, że niemowlę nie będzie jej tolerować. Szybko mogą też pojawić się podrażnienia.

O ile noworodek przez większość swojego dnia śpi, o tyle niemowlę z radością zaczyna odkrywać świat. Kiedy zacznie się ten etap życia, pielucha przejdzie prawdziwy test jakości. By spełniała swoje funkcje, musi być idealnie dopasowana do anatomii dziecka. Ważne są również zapięcia. Muszą być mocne i praktyczne, umożliwiając rodzicom szybkie zakładanie pieluszki oraz wielokrotne jej odpinanie i zapinanie.

Na ten temat warto też spojrzeć pod kątem ekonomii i możliwości rodzinnego budżetu. Pamiętajmy, że tanie pieluchy wcale nie są gorsze. To nie cena jest wyznacznikiem ich jakości. Warto to uwzględnić podczas zakupów, zwłaszcza że ten miesięczny koszt wcale nie należy do najniższych. Na początku zużywa się ich przecież bardzo dużo.

Coraz większym zaufaniem rodziców cieszą się pieluszki produkowane w Polsce - Bambino. Są tańsze niż ich zagraniczne odpowiedniki, a ich jakość jest na bardzo wysokim poziomie.

Jeśli wybór odpowiednich pieluch jest dla nas trudny i zupełnie nie wiemy, na które się zdecydować, możemy na początku je przetestować. Warto pytać w sklepie lub aptece, czy można kupić je na sztuki. Czasem możliwe jest otrzymanie darmowych próbek od producenta. W ten sposób będziemy mogli sprawdzić, czy dana pieluszka jest odpowiednia dla dziecka i spełnia nasze wymagania.

Możemy również zaczerpnąć opinii innych mam lub zaufać rekomendacjom i atestom, np. Państwowego Zakładu Higieny (informacji na ten temat szukaj na opakowaniach).

Mogłoby się wydawać, że każda pielucha jednorazowa jest taka sama. Okazuje się jednak, że znalezienie tej jedynej, najlepszej dla naszego dziecka, wcale nie jest takie proste. Pieluszki Bambino z pewnością spodobają się nie tylko rodzicom, ale również dzieciom. Są kolorowe, mają bardzo dobrą jakość i nie są drogie.

Zobacz także: