header title

Jak uniknąć odparzeń u niemowlęcia?

|
article-thumbnail

Trudno jest znaleźć niemowlaka, który nigdy nie miał odparzeń na pupie, a przynajmniej zaczerwienionej skóry. Odparzenia zdarzają się bardzo często i wcale nie są wynikiem zaniedbań. Niektóre z nich mogą być wywołane nieprawidłową higieną, ale często też pojawiają się po antybiotykoterapii, kiedy zostaje zaburzona naturalna flora bakteryjna jelit. W przypadku odparzeń należy reagować od razu, aby nie pojawiły się bolesne nadżerki. Ważna jest także profilaktyka, a dokładniej poznanie i unikanie czynników sprzyjających powstawaniu odparzeń.

Co może spowodować odparzenia?

Przyczyn powodujących odparzenia jest wiele. Do najczęstszych należą:
• zbyt rzadkie przewijanie niemowlaka,
• skóra wrażliwa, problemy skórne, w tym alergie i AZS,
• niewłaściwa higiena, np. niedokładne osuszanie skóry,
• nieodpowiednie kosmetyki,
• zbyt obcisłe pieluchy i ubranka,
• brak swobodnego przepływu powietrza.

Na co zwrócić uwagę podczas zabiegów pielęgnacyjnych?

Niezwykle ważne jest regularne mycie okolic intymnych, zwłaszcza po wypróżnieniu się dziecka. Warto też zwracać uwagę na właściwą higienę po kąpieli. Pozostawianie nadmiaru wilgoci, czy to po wycieraniu chusteczką, czy po myciu, może powodować powstawanie odparzeń. Z tego też powodu należy ręcznikiem dotykać krocza i pachwin, aby skóra pozostawała sucha. Podczas zmiany pieluszki można wspomóc się zasypką redukującą wilgoć.

Jak dbać o pupę niemowlaka podczas przewijania?

Przede wszystkim pieluchy należy zmieniać regularnie, według potrzeb. Oznacza to, że im krótszy czas dziecko jest w brudnej pieluszce, tym mniejsze prawdopodobieństwo występowania odparzeń. Jeśli mimo to skóra dziecka jest zaczerwieniona i pojawiają się początki odparzeń, należy przyjrzeć się pieluszkom i stosowanym kosmetykom. Trzeba upewnić się, że stosowane produkty i kosmetyki przeznaczone są dla niemowląt. Nie należy stosować u dzieci produktów przeznaczonych dla dorosłych. Jeśli chodzi o pieluchy, polecane są zwłaszcza pieluszki jednorazowe Bambino lovely baby, które chronią skórę dziecka przed wilgocią i odparzeniami, a do tego są tanie i produkowane w Polsce.

Czy skóra maluszka potrzebuje oddychać?
Oczywiście. Dotyczy to także skóry w okolicach intymnych, która praktycznie cały czas schowana jest pod pieluszką. Z tego też powodu ważne jest, aby pielucha pozwalała jej oddychać i skutecznie odseparowała płyny od skóry malucha. Trzeba zwrócić uwagę na odpowiednio dobrany rozmiar pieluszki, który nie spowoduje otarć i uciśnięć. Z tego samego powodu nie powinno się zakładać dziecku zbyt obcisłych spodenek czy mocno wżynających się w pachwiny bodziaków. Zwłaszcza latem sprawdzajmy, czy maluszek nie spocił się pod pieluszką. Na tyle na ile jest to możliwe, pozwólmy niemowlakom na harce bez pieluszki, zwłaszcza w łóżku po kąpieli czy podczas masażu brzuszka.

Weryfikacja merytoryczna - lek. Dagmara Zagrodny

Zobacz także: