header title

Jak umilić dziecku czas przewijania?

|
article-thumbnail

Niektóre niemowlęta uwielbiają przewijanie. Mogą przy tym machać nóżkami, przekręcać się, uciekać oraz bawić się pieluszkami czy sypać pudrem. Inne maluchy do przewijania podchodzą z dystansem, bowiem nie lubią oczyszczania pupy i ponownego zakładania pieluchy. Zdecydowanie wolałyby harce bez niej.

Żeby z przewijania było zadowolone zarówno dziecko, jak i rodzic, a zmiana pieluszki odbyła się bezproblemowo i bez łez, warto odpowiednio się do tego przygotować i umilić ten czas sobie i niemowlęciu.

Dlaczego dzieci nie lubią zmiany pieluchy?

Niechęć do zmiany pieluchy może wynikać z wielu powodów. Częstym jest wspomniana wcześniej chęć przebywania bez ubranka. Warto więc, kiedy jesteśmy w domu, pozwolić dziecku na chwilę zabawy nago. Jest to korzystne przede wszystkim dla skóry dziecka, która dzięki temu swobodnie oddycha, a także pozytywnie wpływa na rozwój sensoryczny, kiedy to pupa poznaje miękkość kocyka, ręcznika czy chłód przewijaka.

Innym powodem może być... nuda! Podczas gdy rodzic w pocie czoła stara się jak najszybciej zmienić pieluszkę, maluch zwykle się nudzi. Chętnie sięgnąłby po znajdujący się obok przedmiot albo ponownie przekręcił się na brzuszek.
Rozglądając się wokół siebie, napotyka przedmioty, które chce wziąć do rączki. Próbuje więc wyrwać się opiekunowi, a przynajmniej utrudnić założenie nowej pieluchy. Aby umilić mu ten czas, warto podać mu to, co go interesuje. Gdy dziecko jest starsze, dobrą zabawą będzie np. pozwolenie mu na samodzielne posypanie się pudrem.

Kolejną przyczyną niechęci może być nielubiana pozycja. Nie wszystkie dzieci lubią przewijanie, właśnie z uwagi na konieczność leżenia i unoszenia nóżek. Spróbuj więc zmieniać sposób w jaki to robisz. Jeśli maluch nie lubi mieć uniesionych nóżek lub bioderek, postaraj się wsunąć pieluszkę bokiem.

Także odparzenia i niewłaściwa pielęgnacja okolicy pieluszkowej mogą powodować płacz i niechęć do przewijania. Kiedy pupa jest podrażniona, przewijanie kojarzy się dziecku z bólem. Jeśli wciąż pojawiają się odparzenia, warto przyjrzeć się codziennej higienie i pielęgnacji. Przede wszystkim pieluszkom, które powinny być wygodne i chłonne (np. polskie Bambino lovely baby), ale też kosmetykom, zwłaszcza nawilżanym chusteczkom i kremom. Należy pamiętać o regularnym przewijaniu i dokładnym osuszaniu pupy z nadmiaru wilgoci.

5 sprawdzonych sposobów, aby przewijanie stało się przyjemnością

Aby przewijanie było miłą chwilą, a nawet dobrą zabawą, warto skorzystać ze sprawdzonych sposobów:

1. Śpiewanie piosenek – możemy włączyć muzykę albo śpiewać maluszkowi samodzielnie. Śpiewanie piosenek sprawi, że maluch będzie skupiony na buzi rodzica i jego głosie. Warto przy tym robić ciekawe miny, otwierać szeroko oczy i teatralnie ruszać buzią.

2. Ciekawe przedmioty – aby umilić dziecku przewijanie, dobrym sposobem jest podanie mu do rączki rzeczy "zakazanej". Ważne jednak, aby to był przedmiot nie za ciężki, a przede wszystkim bezpieczny. Może być to być np. zamknięty pojemnik z zasypką lub opakowanie chusteczek higienicznych. Nowy przedmiot, ciekawy w dotyku i szeleszczący, może zainteresować maluszka.

3. Rymowanki i wyrazy dźwiękonaśladowcze – nie tylko piosenki, ale także zabawy słowne będą doskonałą rozrywką dla maluszka. Parskanie niczym koń, chrumkanie czy naśladowanie syczenia węża i zbliżanie twarzy do dziecka to mnóstwo radości i śmiechu dla brzdąca. Także rymowanki są tym, co zaciekawi go podczas przewijania. Zabawne są również udawania, np. "fuuu", grymas i machanie ręką podczas zmiany pieluszki. Właściwie, to nie zawsze trzeba udawać...

4. Gimnastyka – rowerek, podciąganie stóp do noska czy gilgotki to inne pomysły na umilenie przewijania. Ważne jednak, aby nie robić nic, czego maluch nie lubi, bowiem jeszcze bardziej zniechęci się do tej czynności. Jeśli nie lubi zabawy nóżkami, bawmy się rączkami i paluszkami.

5. Pomoc w przewijaniu - innym pomysłem na zabawę podczas przewijania jest pozwolenie dziecku na pomoc w zmianie pieluchy. Może to być pozwolenie na wycieranie się mokrą chusteczką, posypywanie pudrem, czy wspólne zapinanie pieluszki. Zaangażowany maluch nie będzie próbował uciec, ani tym bardziej nie będzie płakał, za to pomagał z radością.

Zobacz także: