header title

Jak się zabrać do przewijania dziecka?

|
article-thumbnail

Przewijanie maluszka nie jest z pozoru niczym trudnym. Z czasem rodzice opanowują tę czynność na tyle, że są w stanie zmienić maluchowi pieluchę w mniej niż minutę. Zanim jednak dojdziesz do perfekcji, upewnij się, że wszystko masz pod ręką i nic cię nie zaskoczy

Częstotliwość przewijania

Zdania co do tego, jak często należy przewijać niemowlęta, są podzielone. Jedni rodzice uważają, że pieluchy należy zmieniać zawsze, jak tylko dziecko ją ubrudzi. W przypadku noworodków i niemowląt może być to nawet kilkanaście razy dziennie, biorąc pod uwagę wielokrotne oddawanie moczu. Inni rodzice zmieniają pieluchę dopiero wówczas, gdy maluszek płacze. Najrozsądniej jest wypośrodkować obie teorie i przewijać dziecko wedle potrzeby. Oznacza to, że pieluszkę mokrą czy po wypróżnieniu zmieniamy natychmiast, nawet kiedy maluch nie jest z tego powodu marudny. Uchroni to pupę przed odparzeniami i podrażnieniami.

W przypadku niemowląt zaleca się zmianę pieluchy ok. 5 razy dziennie, nawet jeśli dziecko nie zrobiło kupy. Wielu rodziców wymienia ją też w nocy, jeśli jest taka potrzeba. Jest to niezwykle ważne szczególnie w przypadku małych alergików i dzieci z AZS. Stosując pieluszki jednorazowe, dobrze jest wybierać te, które są chłonne i nie przemakają. Polecane przez rodziców są zwłaszcza polskie pieluszki Bambino, które sprawdzą się zarówno do pielęgnacji noworodka, jak i niemowlaka czy maluszka. Dobieramy je rozmiarowo wg wagi dziecka.

Co warto mieć pod ręką?

Sprawdzonym sposobem jest posiadanie jednego, stałego miejsca do przewijania pociechy. Łatwo jest je zorganizować w domu. Poza tym musimy mieć przygotowaną torbę z potrzebnymi akcesoriami. W niej oraz na przewijaku lub w łóżeczku maluszka powinny się znaleźć:

• nawilżane chusteczki – sprawdzą się w szczególności podczas wyjścia, jak również do szybkiego wytarcia pupy w ciągu dnia. Jeśli maluch ma wrażliwą skórę, warto zaopatrzyć się w pieluchę tetrową i przemywać jego pupę ciepłą wodą,

• pieluszki – jeśli mama używa pieluch jednorazowych, ważne, aby były dopasowane do rozmiaru dziecka, a także nie uciskały brzuszka zbyt mocno. Jest to szczególnie ważne, zwłaszcza w nocy;

• podkład lub pielucha tetrowa – podczas przewijania niemowlaka zawsze może zdarzyć się wpadka, dlatego najlepiej nie zostawiać dziecka z gołą pupą na materacu czy łóżku. Zawsze powinniśmy więc przewijać brzdąca na podkładzie, który łatwo spłukać czy nawet wyrzucić. Warto mieć je ze sobą także poza domem. Niehigienicznie jest kłaść dziecko gołą pupą na publicznym przewijaku;

• zasypka, puder, maść – puder warto mieć pod ręką do osuszenia wilgoci po pieluszce czy chusteczce. Maść na odparzenia powinna być w pogotowiu na wypadek zaczerwienionej skóry. Najlepiej jest działać od razu, a nie czekać na zaostrzenie się stanu zapalnego.

Zanim przystąpimy do przewijania dziecka, należy upewnić się, że wszystkie te niezbędne akcesoria mamy pod ręką. Jest to ważne z uwagi na nagły wypadek, kiedy będziemy potrzebować np. dodatkowej chusteczki lub maści, jak również po to, aby nie zostawiać malucha samego na przewijaku. Dziecko zaciekawione tym, po co sięga mama, może chcieć się obrócić, co grozi upadkiem z wysokości.

W trosce o higienę

Przewijanie niemowlaka to nie tylko przygotowanie rzeczy, które będą nam potrzebne. To także wiedza, jak prawidłowo dbać o higienę. Nie jest to trudne, jeśli zapamięta się trzy najważniejsze kroki:

  1. Pieluchę zmieniamy regularnie, w miejscu wygodnym i bezpiecznym zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Pielucha powinna być dopasowana do dziecka, nie może uciskać.

  2. Myjąc okolice intymne, zawsze wycieramy je od przodu do tyłu, nigdy odwrotnie. Unikniemy w ten sposób przedostania się bakterii z okolic odbytu do układu moczowego. Do oczyszczania krocza stosujemy wyłącznie produkty przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci.

  3. Dokładnie osuszamy skórę malucha, np. przy pomocy pudru lub na krótką chwilę pozostawiając szkraba bez pieluszki. Unikniemy w ten sposób odparzeń.

Zobacz także: