header title

Jak przygotować starsze dziecko na powiększenie rodziny?

|
article-thumbnail

Pojawienie się młodszego dziecka często spędza sen z powiek rodzicom. Obawiają się reakcji dotychczasowego jedynaka, głównie zazdrości o poświęcany maleństwu czas. Także przy dwójce dzieci trzeci maluch może spowodować pojawienie się syndromu środkowego dziecka, które przez chwilę czuło się faworyzowane jako najmłodsze. Jest jednak wiele sprawdzonych sposobów, dzięki którym nowy członek rodziny będzie radością także dla starszego rodzeństwa.

Po co nam nowe dziecko?

Takie pytanie usłyszała moja koleżanka od synka, któremu oznajmiła, że zostanie starszym bratem. Chłopiec nie był z tego powodu zadowolony. Był jedynakiem, dziadkowie go rozpieszczali, a rodzice nie nadążali go chwalić. Nagle pojawiła się wizja małego bobasa, który "zabierze" całą uwagę rodziny, a później będzie chciał zawłaszczyć ulubione samochody, klocki i może jeszcze trzeba będzie mu ustępować? Więc właściwie po co to wszystko?

Zanim rodzice uroczyście oznajmią, że rodzina się powiększy, dobrze jest rozmawiać z dzieckiem, że rodzeństwo jest czymś naturalnym. Nowy członek rodziny oznacza kolejną osobę do kochania, nie konkurencję, która zabierze rodziców. Dobrze jest pokazywać dziecku jego kolegów i koleżanki, które mają rodzeństwo i zwracać uwagę na pozytywy tej sytuacji: wspólne zabawy, towarzystwo podczas oglądania bajki czy kompan do zabaw w piaskownicy.

W bajkach występują rodzeństwa, które przeżywają zabawne przygody, a ciocie czy wujkowie są przecież rodzeństwem rodziców. Warto wprowadzić jedynaka w świat rodzeństwa, aby nie kojarzyło się z konkurencją, a dobrą zabawą i wsparciem.

Przygotowanie do narodzin

Jeśli starsze dziecko jest ciekawe czynności, które rodzice wykonują przy maluszku, pozwólmy mu je obserwować i zachęcajmy do współuczestnictwa. Starszak zaangażowany w karmienie, przewijanie czy trzymanie na rękach śpiącego maluszka także buduje z nim swoją relację i bliskość. Dobrze jest wprowadzić go w świat młodszego rodzeństwa jeszcze przed porodem.

Wspólne wybieranie ubranek dla bobasa lub angażowanie się w wybór wózka czy pościeli do łóżeczka będzie doskonałym rozwiązaniem. Starsze dziecko poczuje, że jego zdanie jest równie ważne i aktywnie uczestniczy w przygotowaniach. Możliwość wyboru kosmetyków i pieluszek jednorazowych dla nowego członka rodziny może być dla niego istotną kwestią.

Jeśli starsze dziecko jest w wieku szkolnym, dobrym pomysłem jest angażowanie go w pomoc poprzez prośbę o sprawdzenie czegoś, np. od którego miesiąca jest dany produkt czy które pieluszki wyprodukowano w Polsce (np. Bambino).

Warto także rozmawiać z dzieckiem, że niemowlęta płaczą w nocy, że częściej potrzebują być noszone na rękach oraz po prostu wymagają więcej uwagi. Takie oswojenie dziecka z tematem pozwoli uniknąć w późniejszym czasie rozczarowania, a nawet zazdrości o rodzica.

*Czas dla starszaka *

Ciężko jest zarządzać czasem, kiedy w domu pojawia się noworodek. Wiele starszych dzieci odczuwa z tego powodu złość i żal w stosunku do rodziców, którzy nie poświęcają im już tyle uwagi. Pojawia się nawet zazdrość o młodsze rodzeństwo, mogąca skutkować m.in. złośliwością wobec rodziców czy noworodka, a nawet cofnięciem rozwojowego kroku, np. siusianie w majtki, potrzeba noszenia pieluchy. Nie można do tego dopuścić.

Aby uniknąć takich sytuacji, niezwykle ważny jest czas dla starszaka, tylko we dwoje lub we troje (on i rodzic/rodzice). W miarę możliwości dobrze jest angażować dziadków, ciocie czy zaprzyjaźnione sąsiadki, które zabiorą niemowlę na spacer lub pobędą przy nim w domu, kiedy śpi, podczas gdy rodzice spędzą czas tylko ze starszakiem, np. na wyjściu na lody i do kina.

Zobacz także: