header title

Jak przygotować pokój dla niemowlaka?

|
article-thumbnail

Pokój dla maluszka przygotowywany jest jeszcze przed jego narodzinami. Kompletując wyprawkę, rodzice pamiętają o pościeli, kołderce, przewijaku i wielu innych akcesoriach, które mają ułatwić pielęgnację niemowlaka i opiekę nad nim. Często jednak kierują się głównie estetyką, zapominając przy tym o funkcjonalności.

Po pierwsze: wygoda

Zanim niemowlę zacznie raczkować lub stawiać pierwsze kroki, będzie potrzebowało miejsca do zabawy na macie edukacyjnej czy kącika do przewijania. Mamie przyda się łóżko lub fotel, na którym będzie mogła karmić brzdąca lub usypiać go. Zanim więc pokój zacznie przypominać katalogową wystawę, pomyśl, co rzeczywiście będzie ci potrzebne.

Będzie to przede wszystkim miejsce na łóżeczko. Unikaj stawiania go przy kaloryferze lub pod oknem. Może to być niekorzystne dla dziecka – zwłaszcza, gdy zechcesz odkręcić kaloryfer zimą czy uchylić okno wiosną, kiedy maluszek będzie spał. Unikaj także wieszania półek nad łóżeczkiem. Jest to przede wszystkim ryzykowne, a dodatkowo może przeszkadzać dziecku.

Wygodny pokój posiada również przestrzeń wystarczającą do rozłożenia maty lub kocyka. Nie zastawiaj więc środka – będzie wygodniej. W pokoju warto wstawić mebel, na którym będziesz mogła usiąść lub położyć się. Może to być nieduża kanapa lub fotel z podnóżkiem.

Na podłodze sprawdzi się dywan lub wykładzina. Kiedy maluszek będzie się bawił, sam kocyk może nie wystarczyć. Dywan spełni nie tylko funkcję ozdobną, ale przede wszystkim zapewni ciepło podczas zabawy. Będzie też wygodniejszy podczas nauki chodzenia, ponieważ maluszek nie będzie się ślizgał.

Praktyczne mebelki

Najczęściej wybierane łóżeczka to te drewniane. Jeśli chcesz, aby było funkcjonalne i posłużyło jak najdłużej, wybierz model z regulowaną pozycją materaca i wyjmowanymi szczebelkami. Kiedy maluch podrośnie, materac wystarczy opuścić niżej. Wyjmowane szczebelki lub zdejmowany bok pozwolą natomiast dziecku na wygodne wchodzenie i wychodzenie z łóżeczka. Zaletą jest też możliwość przyczepienia do łóżka przewijaka. Jeśli wymarzony mebel się do tego nie nadaje, warto poszukać komody z podobną funkcją.

Można używać jej jako blatu do przewijania. Przyda się również po to, aby mieć pod ręką wszelkie niezbędne akcesoria. Przewijanie niemowlaka to czynność, którą w ciągu dnia wykonuje się wielokrotnie, dlatego ważna jest wygoda i dostęp do akcesoriów, np. chusteczek czy pieluch. Przygotowując wyprawkę dla niemowlaka, warto uwzględnić w niej akcesoria do pielęgnacji, w szczególności dobrej jakości pieluszki, np. Bambino lovely baby, które są produkowane w Polsce.

Kolory i dodatki

Maluch nie potrzebuje nadmiaru kolorów. Te szybko pojawią się wraz z kolejnymi zabawkami. Nie oznacza to jednak, że pokój ma być sterylny i biały. Kolory – tak, nadmiar – nie. Nie bójmy się więc tapet w delikatne wzory czy wyrazistej barwy na jednej ze ścian.

Podobnie z dodatkami. Kolorowa pościel czy urocze zwierzątka na firance mogą zainteresować malucha. Ważne jednak, aby nie przytłoczyć wnętrza nadmiarem dekoracji, bowiem dla dziecka będzie to męczące, a pokój optycznie się zmniejszy.

Czego należy unikać?

Moje doświadczenie podpowiada, że najlepiej unikać zbędnych "kurzołapów". Wystawka figurek nie jest zabawką dla dziecka, a może być niebezpieczna. Tak samo jak szklane dodatki, które mogą stać się zagrożeniem dla raczkującego maluszka.

Baldachim nad łóżeczkiem wygląda pięknie. Zadaj jednak sobie pytanie, czy masz czas regularnie go odkurzać i prać, bowiem szybko stanie się siedliskiem roztoczy. Unikaj także pościeli i artykułów dla niemowlaka, które nie mają specjalnych certyfikatów. Nie bój się regularnego wietrzenia pokoju. Odrobina świeżego powietrza może mieć tylko pozytywny wpływ na maluszka.

Zobacz także: