header title

Jak poradzić sobie z pieluszkowym zapaleniem skóry?

|
article-thumbnail

Pieluszkowe zapalenie skóry pojawia się nagle, ale nawet pierwszych objawów nie należy lekceważyć. Na skórze mogą pojawić się krostki, bolesne pęcherze i odparzenia, których leczenie jest długotrwałe i trudne. Żeby do tego nie dopuścić, trzeba działać natychmiastowo, kiedy tylko zauważymy zaczerwienienie skóry.

Jak pielęgnować łagodne objawy zapalenia skóry?

Łagodne stany zapalne nie wymagają specjalnego leczenia. Zwykle, za pomocą domowych sposobów, można je minimalizować aż do całkowitego ustąpienia. Znikają przeważnie po kilku dniach i nie pozostawiają po sobie śladów.

Starym, sprawdzonym sposobem jest kąpiel w krochmalu, czyli w mące ziemniaczanej dodanej do wody w wanience. Należy jednocześnie pamiętać o dokładnym osuszaniu skóry dziecka i wietrzeniu jej – zarówno po kąpieli, jak i po przewijaniu.

W przypadku stanu zapalnego nie zaleca się stosowania kosmetyków, z wyjątkiem maści z tlenkiem cynku lub alantoiną. Cynk wysusza pęcherzyki i łagodzi zaczerwienienia, ma także właściwości bakteriobójcze. Alantoina tworzy natomiast delikatną barierę chroniącą skórę przed działaniem czynników zewnętrznych, w tym moczu, oraz przed otarciami.

Niezwykle ważne jest także regularne przewijanie niemowlaka. Istotne jest, aby skóra pozostawała czysta i sucha, dlatego pieluszkę zmieniamy częściej niż zwykle. Pieluchy muszą być delikatne, niepodrażniające skóry, ale też chłonne, aby wilgoć nie utrzymywała się na powierzchni, która bezpośrednio styka się ze skórą dziecka. Polecane są zwłaszcza polskie pieluszki Bambino, delikatnie otulające pupę maluszka i pozwalające skórze oddychać.

Leczenie nasilonych stanów zapalnych

Silne stany zapalne wymagają szczególnej pielęgnacji. Czasem jednak to nie wystarcza, a opuchnięte, bolące miejsca dodatkowo doskwierają z powodu nakadzenia bakteryjnego lub grzybiczego. W takiej sytuacji potrzebne będzie stosowanie odpowiednich preparatów, a często niezbędna okazuje się konsultacja z pediatrą lub dermatologiem.

Może on zalecić preparaty przeciwbakteryjne lub przeciwdrożdżakowe, aby uniknąć poważniejszych powikłań. W wyjątkowych sytuacjach lekarz może przepisać preparaty sterydowe, które aplikuje się bezpośrednio na miejsca o nasilonych zmianach chorobowych. Zwykle zalecane są one podczas wyprysków zapalnych wynikających z podrażnień lub alergii. Należy jednak zachować szczególną ostrożność podczas smarowania skóry preparatami sterydowymi, ponieważ przy niewłaściwym stosowaniu mogą pojawić się niepożądane objawy.

Zalecenia lekarskie

Maści sterydowe to tylko niektóre leki przepisywane przy ostrym pieluszkowym zapaleniu skóry. W sytuacjach, kiedy objawy są bardzo nasilone, lekarz może zalecić ogólne leczenie dziecka, m.in. antybiotykami, lekami przeciwhistaminowymi czy niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Ważne jest, aby dokładnie monitorować stan skóry maluszka i kontrolować u specjalisty.

Wdrożone leczenie jest indywidualnie dopasowane do każdego małego pacjenta, nie zaleca się więc stosowania żadnych leków bez konsultacji lekarskiej.

Weryfikacja merytoryczna – lek. Dagmara Zagrodny

Zobacz także: