header title

Jak pielęgnować skórę dziecka zimą?

|
article-thumbnail

Zima to trudny czas dla skóry, zwłaszcza jeśli mówimy o delikatnej skórze dziecka. Codziennie narażana jest na przemarznięcie oraz wysuszenie przez wiatr. Nie sprzyjają jej także różnica temperatur (dom i spacer) ani delikatny śnieg na policzkach. Niezwykle ważna jest zatem odpowiednia pielęgnacja skóry maluszka, która nie polega jedynie na nasmarowaniu buzi kremem.

Zimowe problemy ze skórą

Jednym z najczęstszych problemów skórnych, który pojawia się w okresie jesienno-zimowym jest wysuszenie skóry. U maluszka może się to objawiać czerwonymi, łuszczącymi się plamkami, które swędzą i powodują dyskomfort. Brak warstwy ochronnej naskórka, w tym m.in. na skutek wysuszenia, może powodować nawet odmrożenia, a w konsekwencji uszkodzenia skóry.

Nie tylko buzia wymaga specjalnej pielęgnacji zimą. Także o pupę i okolice intymne musimy szczególnie dbać. Wilgoć po niedokładnym osuszeniu, zasłonięta pieluszką i zabrana na mroźny spacer, może powodować bolesne odparzenia, które długo się goją. Zimą musimy pamiętać także o rączkach, zwłaszcza jeśli maluch ściąga rękawiczki i ślini paluszki.

Najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji skóry dziecka

O tym, że zimą należy natłuszczać skórę dziecka wie każdy rodzic. Często jednak zapominamy, że nasmarowanie buzi kremem przed samym wyjściem na spacer nie spełnia swojej roli. Aby krem był skuteczny, musimy nałożyć go ok. 30 min przed wyjściem. Krem musi zacząć się wchłaniać, by stworzyć warstwę ochronną na skórze. Najlepiej jeśli krem będzie miał tłustą konsystencję.

Innym błędem jest niedokładna higiena podczas przewijania dziecka. Zimą równie łatwo o odparzenia co latem. Dlatego, ubierając malucha na spacer, w pierwszej kolejności załóżmy świeżą pieluchę. Sucha pieluszka minimalizuje ryzyko wystąpienia odparzeń. Ważne jest to, aby pieluszki zmieniane były regularnie, jak również odpowiednie dopasowanie rozmiaru. Chłonna i wygodna pieluszka to przede wszystkim wygoda dla dziecka. Spośród polecanych pieluszek warto zwrócić uwagę m.in. na polskie pieluszki Bambino lovely baby, które pochłaniają wilgoć, pozostawiając skórę suchą i dostępne są w kilku rozmiarach.

5 kroków do zdrowej skóry, także zimą

Aby uniknąć problemów skórnych u dziecka, które mogą pojawić się zimą, ważne jest stosowanie 5 sprawdzonych kroków:

  1. Po kąpieli, jak również po zmianie pieluszki, skórę dziecka należy dokładnie osuszyć. Wilgotna skóra sprzyja odparzeniom, a nawet zakażeniom bakteryjnym, o które łatwo zwłaszcza w fałdkach, np. w okolicy ud. Skórę osuszamy miękkim ręcznikiem, delikatnie dotykając nim poszczególnych miejsc.

  2. Ważne jest regularne natłuszczanie skóry balsamem lub oliwką po każdej kąpieli. Woda może wysuszać skórę, dlatego kosmetyki dla niemowląt stworzone są z myślą o jak najdłuższym utrzymaniu wody w warstwach skóry.

  3. Zimą należy smarować buzię dziecka kremem ochronnym dla niemowląt i małych dzieci. Kosmetyk nakładamy ok. 30 min. przed wyjściem. Pamiętaj, że zbyt gruba warstwa kremu nie oznacza lepszej ochrony.

  4. Na spacerze unikamy zakrywania dziecku buzi i noska szalikiem. Maluch, oddychając, zwilża usta i skórę wokół nich, przez co łatwiej o podrażnienia. Unikamy też zdejmowania rękawiczek na mrozie, a zwłaszcza ssania przez dziecko paluszków.

  5. Po powrocie do domu nie myjemy od razu rączek czy buzi ciepłą wodą. Najlepiej jest poczekać, aż skóra zagrzeje się do temperatury pokojowej, wówczas możemy umyć rączki ciepłą wodą albo umyć je zaraz po przyjściu lekko letnią wodą.

Zobacz także: