header title

Gdy dziecko ma wysypkę na pupie

|
article-thumbnail

Skóra niemowlęcia jest wyjątkowo delikatna i skłonna do podrażnień, dlatego potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji oraz kosmetyków, które pozwolą jej zachować optymalne nawilżenie. Szczególnie ważna jest pupa, narażona na podrażnienia, zaczerwienienia oraz zapalenia. Jak ich uniknąć?

Jak dbać o pupę niemowlaka?

Połową sukcesu jest regularne przewijanie dziecka, dzięki czemu skóra nie zostanie odparzona przez mocz i kał znajdujący się w pieluszce. Krocze malucha oczyszczamy dokładnie przy użyciu hipoalergicznych chusteczek dla niemowląt lub przemywamy ciepłą wodą z odrobiną mydełka dla dzieci.

Jeśli mamy możliwość, po każdej zmianie pieluszki wietrzymy pupę, czyli pozwalamy brzdącowi na zabawę bez niej. Jeśli takiej możliwości nie mamy, dokładnie osuszamy skórę dziecka, np. tetrową pieluchą lub zasypujemy pudrem.

Wybierając pieluchy dla dziecka, trzeba przetestować, które będą najlepsze. Wielu rodziców wybiera polskie pieluszki Bambino, które zapewniają optymalną ochronę przed przeciekaniem i odparzeniami. Podczas przewijania dziecka (szczególnie w miejscach publicznych) zawsze podkładamy pod jego pupę podkład, który myjemy lub wyrzucamy po użyciu. Uchroni on przed bakteriami i brudem, które mogą znajdować się np. na przewijaku w restauracji czy galerii. Wycierając krocze, zawsze robimy to od przodu ku tyłowi, nigdy na odwrót.

Przyczyny wysypki na pupie

Pomimo odpowiedniej pielęgnacji dziecka może się zdarzyć, że na pupie pojawi się wysypka. Nie zawsze musi ona oznaczać coś poważnego.

Jednym z najczęstszych problemów pieluszkowych są potówki. Pojawiają się z reguły podczas upałów, a także wtedy, gdy dziecko jest przegrzewane, zwłaszcza podczas snu. Potówki mogą wystąpić na czole, nosie, plecach, a także na pupie. Przypominają małe pęcherzyki, grudki wyczuwalne pod skórą. Ich wydzielina jest przezroczysta. Mogą pojawiać się w skupiskach. Aby je zwalczyć, należy regularnie obmywać dziecko wodą i zwracać uwagę na temperaturę w mieszkaniu oraz ubieranie malucha podczas spaceru.

Częstym problemem jest także pieluszkowe zapalenie skóry, znane jako PZS. Dotyka większości niemowląt i pojawia się zwłaszcza po problemach jelitowych, np. biegunkach, zatruciach, a także wyjałowieniu naturalnej flory bakteryjnej podczas stosowania antybiotyku.

Aby pozbyć się zapalenia, należy dokładnie przemywać pupę dziecka wodą i delikatnie osuszać ręcznikiem poprzez lekkie dotykanie (nie tarcie) skóry dziecka. Podczas leczenia PZS pieluszki zmieniamy tak często, jak maluch oddaje mocz. Zapinamy je luźno, aby skóra mogła oddychać. W przypadku nasilonych objawów dobrze jest stosować kremy ochronne, które stworzą barierę przed moczem mającym właściwości drażniące.

Co powinno zaniepokoić?

Jeśli na pupie dziecka pojawiła się wysypka, która zaczyna się łuszczyć, jest coraz bardziej czerwona, a nawet pojawia się wokół niej rumień, rodzice powinni skonsultować się z lekarzem w celu zdiagnozowania problemu i rozpoczęcia odpowiedniego leczenia.

Tego rodzaju zmiana, która może przenieść się także na nóżki czy rączki, może wskazywać na liszajec. Jest to choroba zakaźna często wymagająca leczenia antybiotykiem. Każdy, kto ma kontakt z maluszkiem, powinien myć ręce płynem przeciwbakteryjnym, aby samemu się nie zarazić.

Inną chorobą wywołującą niepokój u rodziców jest łojotokowe zapalenie skóry. Również może zaczynać się od wysypki połączonej z czerwonymi plamami, na których czasami zauważa się coś w rodzaju łusek. Zmiany znajdziemy na pośladkach, w pachwinach, a nawet na podbrzuszu.

Wielu rodziców myli te oznaki z podrażnieniem od pieluszki. Należy dokładnie się przyjrzeć, czy plamki są szorstkie i plackowate. Jeśli tak, potrzebna będzie pomoc specjalisty.

Zobacz także: