header title

Gadżety, które ułatwią opiekę nad maluchem

|
article-thumbnail

Kiedy wyprawka dla niemowlaka jest już gotowa, kolejnym krokiem jest rozejrzenie się za pomysłowymi gadżetami, które pomogą rodzicom w opiece nad dzieckiem. Jedne z nich absorbują niemowlaki i zapewniają im długie chwile zabawy, inne zaś dają rodzicom poczucie bezpieczeństwa, że mają maluszka pod kontrolą. Które warto kupić?

Troska i ochrona

Jednym z najczęściej kupowanych gadżetów jest elektroniczna niania. Urządzenie może pokazywać obraz, jak również emitować sam głos (w zależności od modelu). Elektroniczna niania to inwestycja na lata, ponieważ przyda się zarówno przy niemowlaku, jak i maluchu, a nawet starszaku. Pozwoli rodzicom mieć niemowlę na oku, kiedy śpi w swoim łóżeczku, a także dziecko, które bawi się samodzielnie w swoim pokoju.

Dzięki niej wiesz, czy dziecko zaczyna kręcić się i płakać, sygnalizując np. potrzebę zmiany pieluszki, nawet gdy jesteś w innym pomieszczeniu, a czasami nawet na innym piętrze w domu. Pamiętaj, aby zawsze mieć pod ręką dobrej jakości pieluszki, które w wygodny sposób będziesz mogła zmienić dziecku.

Praktyczny i pomocny jest także monitor oddechu. To niewielkich rozmiarów urządzenie wykrywa ustanie oddechu u dziecka i włącza alarm, gdy tylko wyczuje bezdech. Dzięki monitorowi rodzice mogą spać spokojniej, bez regularnego wstawania do maluszka. W przypadku ustania oddechu alarm pozwala na szybką reakcję, a w efekcie minimalizuje ryzyko tzw. śmierci łóżeczkowej.

Leżaczki, huśtawki i karuzele

Pomocne w opiece nad maluszkiem są leżaczki, a także interaktywne huśtawki "bujaczki" dla niemowląt. Są lekkie i łatwe w obsłudze, dlatego można je ustawić w dowolnym pomieszczeniu, a nawet w ogrodzie.

Bujaczki są zasilane bateriami i mają zwykle kilka trybów pracy. Są wyposażone w system bujania maluszka (może być kilka prędkości), muzykę, wibracje, jak również interaktywny panel albo zawieszki na pałąku, którymi brzdąc może się bawić. Bujaczki kołyszą dziecko w rytm przyjemnej i spokojnej melodii do przodu i do tyłu, jak tradycyjne huśtawki. Pasy bezpieczeństwa chronią malucha przed wypadnięciem.

Leżaczki nie są interaktywne, ale można je lekko bujać góra–dół. Mamy najchętniej sięgają po nie, gdy dziecko uśnie, a także gdy chcą odłożyć maluszka, by np. przygotować obiad, a dziecko mieć ciągle w zasięgu wzroku. Leżaczek można łatwo przenieść w dowolne miejsce.

Polecane są także karuzele do łóżeczka. Maluszki chętnie wyciągają rączki do góry i próbują złapać kręcące się maskotki, a mama w tym czasie może zająć się przewijaniem dziecka. Wiele karuzeli ma także opcję rzutnika, np. gwiazdek, które wyświetlają się maluszkowi na suficie lub ścianie i umilają zasypianie.

Chusta i nosidło

Wciąż przybywa mam, które noszą dzieci w chuście, ponieważ jest to nie tylko chwila bliskości, ale także wygoda, np. podczas spaceru w parku, w lesie czy przy szybkim wyjściu na zakupy. W chustach nosić można już noworodki.

Starsze dzieci, które siedzą samodzielnie, możemy nosić w nosidłach ergonomicznych. Chusty i nosidła dostępne są w wielu wzorach i kolorach, zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek.

Zdrowie i samopoczucie

Jeśli maluszek cierpi na kolki, dobrze zaopatrzyć się w termofor. Z myślą o najmłodszych powstały termofory-maskotki, w które wsuwa się żelowy wkład. Są one bezpieczne dla dziecka, a swoim wyglądem zachęcają do przytulenia się.

Warto mieć także w apteczce termometr bezdotykowy. Szybko i bezproblemowo pokaże temperaturę, jest bezinwazyjny, więc można z niego korzystać także podczas snu dziecka.

Wszystkie wymienione gadżety stanowią nie lada wyzwanie dla portfela, dlatego warto szukać oszczędności tam, gdzie jest to możliwe nie rezygnując jednocześnie z jakości. W przypadku pieluch można zwrócić uwagę na produkty polskiej marki Bambino, które są znacznie tańsze niż te z oferty marek zagranicznych, a jednocześnie nie odbiegają im jakością.

Zobacz także: