header title

Codzienność z niemowlakiem, czyli jak ustalić cykl dobowy?

|
article-thumbnail

Plan dnia przy niemowlaku jest trudny do ułożenia, ale nie oznacza to, że niemożliwy. Pozwoli on nie tylko uporać się z niezbędnymi, codziennymi czynnościami, lecz także będzie szansą na wygospodarowanie chwili dla siebie.

Wykorzystaj drzemkę

To, jak będzie wyglądał wasz dzień, w znacznym stopniu zależy od drzemek dziecka. Sprawdzonym sposobem jest wykorzystywanie ich na rzeczy, które ciężko byłoby zrobić z aktywnym maluszkiem. Przykładem mogą być zakupy czy robienie obiadu.

Jeśli więc twój maluch śpi na przykład dwa razy dziennie, możesz przeznaczyć te chwile, na przygotowanie obiadu i czas wolny dla siebie. W godzinach, w których zwykle dziecko drzemie, lepiej nie planować głośnych czynności, takich jak odkurzanie, czy umawiać się na konkretną godzinę do lekarza lub na spotkanie.

Wiele aktywności możemy wykonywać wspólnie z dzieckiem, ale warto zaplanować je tak, by kończyły się przed potencjalną godziną drzemki, aby nie przetrzymywać sennego dziecka na siłę. Maluch musi mieć czas na wypicie mleka i zaśnięcie w ciszy i w ulubionych warunkach. Dzięki temu unikniemy płaczu, przestymulowania i późniejszych trudności w zaśnięciu.

Dzieci rzadko zasypiają równo o tej samej porze, więc nasza punktualność może znacznie na tym ucierpieć. Wielu rodziców cykl dobowy dostosowuje do godzin snu dziecka. Choć z początku jest to trudne, z czasem okazuje się, że dość praktyczne.

Wielofunkcyjny spacer

Spacer z niemowlakiem to nie tylko czas spędzony na świeżym powietrzu. Pomaga on w regulowaniu planu dnia. Niemowlęta przeważnie zasypiają na spacerze, a przynajmniej robią się nieco głodne i chętniej zasypiają w domu. Wykorzystaj to.

Zaplanuj spacery codziennie o określonej godzinie, np. około 11. Takie wyjście pozwoli nie tylko na szybkie zakupy czy załatwienie drobnych spraw, ale także umożliwi zaśnięcie dziecku. W ten sposób maluch przyzwyczai się do swojego planu dnia – zasypia na spacerze, a po powrocie do domu czeka na niego posiłek lub dobra zabawa.

W przypadku starszych niemowląt, które nie zasypiają tak łatwo na zewnątrz, można wykorzystać wyjście do ich "zmęczenia". Pełen wrażeń maluch wracający do domu na pewno ma ochotę na mały obiadek i drzemkę. A to oznacza chwilę dla ciebie.

Codzienne rytuały

Nie tylko spacer i drzemkę, ale także posiłki, a nawet kąpiele warto wpisać do codziennych rytuałów. Pozwolą na łatwiejsze planowanie dnia (wiesz, jakie godziny przeznaczone są na konkretne czynności dla dziecka) oraz dadzą maluchowi poczucie bezpieczeństwa i przyzwyczają do poszczególnych czynności. Przykładem może być chociażby wspomniana kąpiel, po której zawsze jest kolacja i śpiewanie kołysanek.

W dobowym cyklu sprawdzi się również rozplanowanie obowiązków, zwłaszcza wieczorem, kiedy przeważnie w domu jest już twój partner. Ten czas każdy tata powinien przeznaczyć dla dziecka – na zabawę, karmienie czy przewijanie niemowlaka.

Wieczorne rytuały z tatą to przede wszystkim budowanie bliskości pomiędzy dzieckiem i rodzicem, co korzystnie wpływa na wszystkich członków rodziny. Wieczór to także doskonały czas na pielęgnację dziecka, w tym kąpiel, ale także wyciszający masaż.

Cykl dobowy a aktywność dziecka

Warto pamiętać, że aktywność człowieka w jego cyklu dobowym jest zmienna i dotyczy to także dzieci. Najbardziej aktywne są rano do południa i po południu, nawet do godziny 19. Te pory wykorzystajmy na zabawę, spotkania z przyjaciółmi i innymi dziećmi.

Nie powinno się nagle przestawiać planu dnia dziecka, oczekując na przykład, że tym razem zaśnie dwie godziny wcześniej, żeby po obudzeniu spędziło czas w gościach. Maluch zapewne będzie się buntował i zamiast snu pojawi się płacz. Oczywiście może się zdarzyć, że dziecko jest śpiące i faktycznie uśnie wcześniej. Zależy to jednak od jego samopoczucia i wcześniejszych aktywności, dlatego nie zaleca się usypiania czy karmienia dziecka na siłę albo "na zapas".

Zobacz także: